výtvarné umění
Jitka Kopejtková: Za vším hledej ženu...
Do 9. dubna bude v Icon Gallery otevřena výstava Jitky Kopejtkové s názvem Cherchez La Femme. Autorka výstavy má ráda cestování, děti, přátelství, miluje Paříž a s intenzivnějším fotografováním začala v roce 1994. Nalézá v sobě cit pro malbu a kresbu. To vše spojuje a vznikají koláže z fotografií, které doplňuje malbou a dalšími technikami. Na svých fotografiích zachycuje nejpřirozenější projev street artu – poškozování a ničení produktů určených k podpoře prodeje nejrůznějšího zboží. Je vedlejší, zda se jedná o výsledek promyšleného aktu (stržení plakátu, který vzbuzuje nesouhlas), nebo animálního vzteku, případně nudy. Na fotografiích Jitky Kopejtkové jsou všechny stejně živé.
Ostrovy odporu - proti konvencím a nudě
Až do 1. července bude ve Veletržním paláci Národní galerie probíhat výstava s názvem Ostrovy odporu – Mezi první a druhou moderností 1985–2012. Vznikla ze vzdoru proti uniformitě, převládajícím konvencím a nudě. Těmito slovy lze snad nejlépe charakterizovat více než 200 uměleckých děl z let 1985–2012, která zde na této společné výstavě představuje AVU a pražská NG. Náročný projekt je jedním z výsledků pěti let práce Vědecko-výzkumného pracoviště Akademie výtvarných umění v Praze. Kurátoři výstavy manželé Jana a Jiří Ševčíkovi a Edith Jeřábková se v jeho rámci pokusili zmapovat to nejzajímavější z české výtvarné scény uplynulých dvou desetiletí.
Andreas H. Bitesnich a jeho New York
Do 29. dubna bude v Leica Gallery otevřena fotografická výstava Andrease H. Bitesnicha s názvem Deeper Shades (New York). Jedná se o výjimečný výstavní projekt, který představuje nejnovější soubor tohoto světově uznávaného fotografa. Česká kulturní veřejnost ho doposud znala především díky řadě jeho fotografických publikací z prestižních nakladatelství teNeues nebo Taschen. V Leica Gallery Prague bude pokřtěna Bitesnichova nová kniha DEEPER SHADES – NEW YORK. Její prodej v České republice bude exkluzivně zajišťovat LGP.
Sibiř objektivem Martina Wágnera
Do 22. dubna bude v Czech Photo Gallery k vidění fotografická výstava Martina Wágnera s názvem Cesty Sibiří. Autor fotografií studuje Institut tvůrčí fotografie v Opavě. Od r. 1997 se zabývá Ruskem. Fotografoval vulkanology na Kurilských ostrovech, transsibiřskou magistrálu, zapadlou pekárnu Chlebozavod, solnou studnu, dobývání zlata v Partizansku, ropné vrty na Dálném východě a podnikl mnohá další dobrodružství. Za sibiřskými pastevci sobů se vypravil v sezóně i za třeskutých mrazů. Vlastně se snaží završit vizuální esej o společenských a estetických horizontech, nad nimiž – alespoň ze středu Evropy viděno – slunce spíše vychází, než zapadá.
Inspiračním zdrojem malířky Evy Sakumy je Japonsko
Do 31. března bude Galerie 1. patro hostit výstavu Evy Sakumy s názvem Prosvítání. Obrazy Evy Sakumy odrážejí realitu, již současně jako by zahalovaly do tajemna neskutečna. Ačkoli jejich náměty nám mohou být kulturně a společensky vzdálené, jsou nám přesto niterně blízké, rozechvívají v nás důvěrně známé pocity souznění i pomíjivosti. Také v případě této výstavy, jež je výsledkem tříleté práce, zůstává inspiračním zdrojem malířky současný i historický svět Japonska, kam se se svým mužem Sotou a dětmi každoročně vrací, aby zažila kvetení sakur a na fotografiích zachytila nejrůznější momenty tamního života a přírody.
Koláže Tomáše Jetely
Do 20. dubna bude v Galerii Laboratorio otevřena výstava obrazů Tomáše Jetely s názvem Za mnohostěnným zrcadlem. Výstava má dvě části: ve 2. patře v galerii a v přízemí vpravo v bývalé lístkárně Dopravních podniků. Autor výstavy představuje svůj nový cyklus obrazů a koláží. Plátna navazují na cyklus Knihovna z r. 2010. Malbu kombinoval s vlepováním vytržených stránek. Portréty svých čtenářů odezíral ze starých fotografií. Nejvíc přilnul k podobenkám z 19. století. Díky kazům působí portréty stejně fantasmagoricky jako momentky astrálních bytostí zachycených parafotografy na spiritistických seancích. K obrazům tentokrát malíř přistupuje „destruktivně“, jako by chtěl simulovat dezolátní stav fotografií, které ho inspirovaly. Díky gestické technice jeho koláže často expandují do prostoru a mění se tak v expresivní asambláže. S velkoformátovými malbami kontrastují drobné koláže, které skládá ze starých tiskovin a knih a jen minimálně dotváří štětcem.
Jiné domy Radima Václavíka
Do 6. dubna bude v Zumtobel Lighting otevřena výstava Radima Václavíka s názvem Jiné domy. Společnost INTOZA ve spolupráci s firmou ZUMTOBEL vás zve na unikátní architektonickou výstavu. Dozvíte se zajímavé informace o první české kancelářské budově realizované v tzv. pasivním energetickém standardu, budově OTAZNÍK společnosti INTOZA v Ostravě. Proběhnou zde také komentované prohlídky za účasti architekta Václavíka, a to ve dnech 15. a 29. března od 17 hodin.