výtvarné umění
Fotografie Terezy z Davle a obrazy Maty Dio
Do 15. dubna můžete v Mungo baru navštívit výstavu fotografií Terezy z Davle a obrazů slovenského malíře Maty Dio. Tereza z Davle se fotografování věnuje jako autodidakt od roku 1996. Zaměřuje se na figurální fotografii převážně černobílého portrétu a aktu. Fotografie pořizuje klasickou cestou. Používá přístroje Pentax a Canon. Veškeré fotografie si zvětšuje sama. Věnuje se převážně volné tvorbě. Spoluautor výstavy Maty Dio je avantgardní transgenderový umělec, žijící v Českém Krumlově. Věnuje se malbě, fotografii i literatuře včetně poezie.
Výstava šperků Hemse Ismail
Do 24. dubna bude v Galerii Kuskovu probíhat výstava šperků Hemse Ismail. Hemse Ismail vyrábí šperky především ze stříbra, bílého a žlutého zlata. Pracuje jak s drahými kameny, tak i polodrahokamy, ale třeba i s plastem. Inspiraci čerpá v přírodě a architektuře. Ráda se inspiruje i v orientální kultuře, což vyplývá z jejího původu. Ze všeho nejraději vytváří prsteny, protože se jedná o tvarově zajímavý útvar, který je možné sledovat ze všech úhlů na rozdíl od náušnic či náhrdelníků. Některé její prsteny jsou jakési miniaturní sošky. Šperky Hemse Ismail jsou určeny pro moderní a sebevědomé ženy, které se nebojí být originální a stát se středem pozornosti.
Fotoprojekt Petra Topinky v Buddha Baru
Do 14. dubna bude v Buddha Baru otevřena výstava Petra Topinky s názvem Happiness. Představuje se zde fotoprojekt – série výstav s tematikou „Východ očima Západu aneb Asie hledáčkem fotoaparátů osobností světa byznysu“. Každá z výstav bude představovat významnou osobnost či skupinu osobností ze světa českého a slovenského byznysu. Cílem projektu je navázat na odkaz zakladatele Buddha Baru Raymonda Visana – obchodníka, podnikatele, dobrodruha, cestovatele, vizionáře i umělce a fotografa.
Jan Merta ve Špálovce
Do 29. dubna bude v Galerii Václava Špály k vidění výstava Jana Merty s názvem Mým Pražanům k šedesátinám. Kurátor výstavy Martin Dostál o autorovi říká: „Povídáme si o výstavě ve Špálovce. Vím, aspoň trochu, jak Honza maluje. Obrazy se se svými tahy a barvami vynořují a zanořují z plátna, tak jako je důvod každého z nich závislý na události, příhodě, zábliku, zákmitu, zákoutí či vzpomínce Honzova života. Je mi jasné, že nikdy nebude s obrazy hotov. Říká mi ostatně, že má čtrnáct let zpoždění. Napadá mi podtitul špálovkovské výstavy: Stanné právo…"
Sedm statečných v Hradci Králové
Výstava absolventů sochařské školy Karla Nepraše s názvem Sedm statečných bude k vidění do 31. března v Galerii U Přívozu (Studijní a vědecká knihovna X) v Hradci Králové. Kdo je sedm statečných? Skupina sochařů, kteří se i v době druhé moderny vyjadřují prostřednictvím figury. Jejich školení bylo podobné – prošli ateliérem sochařství K. Nepraše, někteří pobyli i u jeho protipólu na VŠUP Kurta Gebauera. Vystavující sochaře kromě společného studia v sochařském ateliéru AVU Karla Nepraše spojuje i zájem o figuru, nadhled, vtip a zcela samozřejmě odvaha být současný a zároveň navazovat na mnohatisíciletou tradici sochařství. Neprašovi žáci se setkávají na společných výstavách téměř pravidelně už od roku 2003.
Vteřiny symetrie Jana Dotřela
Do 31. března je v Klubovně 2. patro k vidění fotografická výstava Jana Dotřela s názvem Vteřiny symetrie. Tento mladý fotograf se od roku 2002 soustavně věnuje analogové fotografii. V současnosti však pracuje s digitální fotografií. Hlavním motivem jeho figurativních prací jsou osamocené postavy, které většinou neodkrývají tvář a jsou vržené do odosobněného prostoru. Pracuje se symbolikou mrtvých zvířat a vnitřností. Snaží se dosáhnout formální čistoty obrazu. Jeho fotografie jsou přímým zachycením skutečnosti. V roce 2009 uspořádal první autorskou výstavu.
Vítkovické železárny očima Jindřicha Štreita a Jana Svobody
Do 31. března bude v Galerii kritiků otevřena výstava fotografií Jindřicha Štreita a maleb Jana Svobody. J. Štreit vystavuje fotografie podlah, zdí, stropů, detailů strojů a šrotu z Vítkovických železáren, jež se svými typickými znaky shodují s vizuální podobou olejových maleb Jana Svobody. Oba umělci se rozhodli pro společnou výstavu prací, v nichž očividná spojitost, ať už náhodná, či záměrně vytvořená, posouvá myšlenku směrem k ryzí obraznosti.