výtvarné umění
Credo: víra umělce v umění
Do 29. dubna bude hostit Galerie Lapidárium středoevropskou kolektivní výstavu s názvem Credo. Výstava se zabývá dialogem současnosti s tradicí v podání šesti umělců, inspirovaných vztahem archaických a mýtických témat k současnosti. Spojení individuální formy uměleckého projevu, emočního prožitku, historických asociací a reality 21. století vytváří nenápadné, avšak citelné napětí. Každý z autorů konfrontuje svým nezaměnitelným způsobem a specifickou výtvarnou formou osobní pocity a prožitky s realitou soudobého světa, hledaje božskou stopu na „tržišti možností“ a na pomezí profánní každodennosti a posvátné vznešenosti. Credo – víra umělce v umění, která vychází ze života.
Fotografická výstava Martiny Chmelové
Do 27. dubna bude ve Viničním altánu Gröbovka otevřena výstava fotografií Martiny Chmelové s názvem Umění překladu. Tato česká malířka a fotografka tvořící v Praze a v Amsterdamu používá speciální vlastní techniku – kombinaci lepidla, olejových a akrylových barev. Hlavním tématem jejích obrazů jsou města a jejich magická atmosféra. Je členkou mezinárodní skupiny umělců Highway Artmix. Vystavuje převážně v Nizozemí. Několik měsíců se živila tvorbou nástěnných maleb. Nyní opět tvoří v Čechách (v Praze) ve svém ateliéru, kde nejen maluje, ale i vytváří šperky a fotografuje umělecké akty a portréty.
Národní obrození v podání Štěpánky Stein a Salima Issy
Do 10. května bude v Ateliéru Josefa Sudka otevřena výstava Štěpánky Stein a Salima Issy s názvem Národní obrození. Nový soubor portrétních fotografií Salima Issy a Štěpánky Stein Národní obrození navazuje na předchozí projekty autorů zaměřené na etnické menšiny v České republice, zejména vietnamskou komunitu. Soubor se silně politicky a nacionálně zatíženým názvem s jistou ironií oživuje perspektivu tradiční akademické reprezentace 19. století. Prostřednictvím parafráze ikonických figur české obrozenecké mytologie autoři poukazují na měnící se kontext, vybízejí k reflexi nacionalistických vzorců a vytyčují silové pole mezi obdobím boje o národní identitu a kontinuální potřebou redefinice ve světě neustálé změny.
Fotografie Petra Jílka: dynamické a plné emocí
Do 30. dubna bude v Rock Café otevřena výstava velkoformátových fotografií Petra Jílka, který fotografuje již od dětství. Od začátku jej zajímal život druhých, jejich radosti, strasti a osudy. To mu vydrželo do dneška. Věnuje se hlavně dokumentární a reportážní fotografii. Většina těchto snímků je černobílých, což podtrhuje emocionální náboj situace a snímku. Fotografuje jak digitálně, tak i na film. Stále se nechává okouzlit chemií a temnou komorou. Hodně cestuje, navazuje kontakty s lidmi, zachycuje jejich život. Do snímků vkládá emoce a dynamiku. Má rád velkoformátové tisky, které jsou velmi působivé. Na fotografiích chce ukázat svět tak, jak jej mnohdy přehlížíme, detaily a střípky zdánlivě bezvýznamných událostí.
Hymnus Jakuba Štětky Močála
Zhruba do 30. dubna bude v kavárně Divadla Na Zábradlí otevřena výstava Jakuba Štětky Močála. Autor výstavy vystřídal řadu zaměstnání. Fotografování se věnuje od roku 1998. Kombinuje analogovou a digitální techniku, věnuje se převážně volné tvorbě. Volně pojatý soubor fotografií nazvaný Hymnus spojuje inspirace křesťanskými symboly. Modely si autor vybíral z okruhu svých přátel, tedy obyvatel Prahy. „Fotím lidi kolem sebe, kteří představují cosi ve mně,“ říká autor a naznačuje tak, že fotografie nejsou pouhými ilustracemi zvolených námětů.
Jemná erotika v Artinboxu v nás probudí představivost a hravost
Do 10. května můžete v galerii Artinbox navštívit nejen fotografickou výstavu s názvem Něžný fotoerotikon – Touha, něha, nevinnost a jemná erotika ve fotografiích 20. a 21. století. Právě ve 20. století přestal sex platit za společenské tabu a ocitl se v popředí lidského zájmu. Proto se dá 20. století označit za „století sexu“, v němž člověk odhodil strach a předsudky. A právě sex úzce souvisí s touhou, něhou a nevinností. Jemná erotika v nás probudí lidskou představivost a hravost ve všech myslitelných podobách.
Nahá geometrie Františka Drtikola v nově otevřené galerii GATE
Do 15. května bude v nově otevřené galerii GATE v Husově ulici v Praze otevřena výstava Františka Drtikola s názvem Nahá geometrie. Jedná se tedy o zahajovací výstavu GATE galerie, která je retrospektivní výstavou významného českého fotografa Františka Drtikola ze soukromých sbírek z EU a USA, organizovanou spolu s GASK a Galerie Kicken Berlin. Součástí výstavy je i v Čechách jedno z nejznámějších děl Vlna. Výstavy se účastní rovněž sběratelé z USA, kteří na ni zapůjčili díla, a kurátor výstavy Rudolf Kicken. Výstava představuje výběr 60–70 děl Františka Drtikola, některé z nich dosud v ČR nevystavované.