výtvarné umění
Mladý, ale významný...: Petr Brožka
Zhruba do 31. ledna můžete v pasážové galerii Ferdinanda Baumanna vidět instalaci Petra Brožky s názvem Adam a Adam. Petr Brožka se narodil v roce 1974 v Českých Budějovicích a v současnosti žije v nedaleké vesnici Borovany. Po studiu na Střední průmyslové škole keramické v Bechyni odešel do Brna, kde absolvoval Fakultu výtvarných umění při VUT, ateliér Intermedia Petra Kvíčaly. Přestože patří k nejmladší generaci autorů, mohli jsme se s jeho dílem v poslední době setkat hned na několika významných přehlídkách mladého umění.
Josef Žáček: O ztrátě lásky a víry
Do 18. ledna můžete v Topičově salonu navštívit výstavu obrazů Josefa Žáčka s názvem Osamělost. Výstava není jen o dilematech křesťanství, je také o ztrátě lásky a víry, které jsme opustili, je o osamělosti jedince, který již není schopen dál akceptovat dění ve společnosti a uzavírá se do sebe. Jde o abstraktní malbu, jejíž náměty vycházejí z Bible, a figurální malbu, reflektující současnou společnost. Výstava se skládá ze dvou vzájemně propojených celků abstraktní a figurální tvorby. Návrhy na ilustrace k vydání Jeruzalémské bible, pro které autor zvolil abstraktní formu, se propojují se současnou figurální tvorbou. Z výstavní síně se Josef Žáček pokouší vytvořit sakrální prostor současné společnosti.
Blanka Matragi opět v Obecním domě
Do 30. ledna 2014 (tedy ještě po celý rok 2013) můžete v bývalých kulečníkových hernách Obecního domu vidět výstavu Blanky Matragi s názvem Timeless. Světově proslulá módní návrhářka Blanka Matragi navazuje na úspěšnou výstavu z roku 2006 a opět ve spolupráci s Obecním domem přichází představit tentokrát do kulečníkových a karetních heren Obecního domu svou tvorbu – zejména šaty, oděvní doplňky, ale také sklo, porcelán, sochy, lustry, šperky, grafiky aj. Blanka Matragi loni v Praze zahájila oslavy 30. výročí od založení svého vlastního módního salonu Blanka – Haute Couture v Bejrútu. Při té příležitosti instalovala výstavu svých velkolepých rób v Obecním domě. Výstava s názvem Timeless zde potrvá až do ledna roku 2014, nicméně ještě začátkem roku 2013 máte několikrát možnost projít si výstavu s komentářem samotné návrhářky.
Setkáme se na zahradě
Do 17. ledna bude v galerii AVU otevřena výstava Zuzany Kantové a Adély Součkové s názvem Naše zahrádka. Zahrada je útvarem na pomezí řádu, který zakládá člověk, a „neřádu“, jenž se člověku vymyká. Je to mez přírodní a kulturní – mezera, která žádnému pořádku nepodléhá úplně. Prostor, tato mezera, je místem našeho setkávání.
Historické Slovensko
Do 14. ledna bude v Domě národnostních menšin přístupná panelová výstava Slovensko, Slováci, súvislosti – historické fotografie, daguerrotypie a pohlednice. Jedná se o výběr ze sbírek Slovenské národní knižnice v Martině, který připravili Peter Cabadaj, Dana Lacková, Alena Maková, Veronika Lettrichová, Milan Rakús, Anna Jančiová, Ján Novosedliak, Martin Katuščák a další.
Po stopách Jana Zrzavého s Martou Morice a Michalem Pěchoučkou
Do 9. února bude ve Francouzském institutu otevřena výstava Marty Morice a Michala Pěchoučka s názvem Jdu po Tvých stopách. V roce 2011 si dva mladí umělci českého původu vyměnili své ateliéry. V srpnu přijel Michal Pěchouček k Martě Morice do Lorientu v Bretani, kde Marta již několik let žije. Společně se vydali napříč Bretaní po stopách Jana Zrzavého, který tam pravidelně jezdil a maloval po celá 20. a 30. léta. Několik desítek let poté identifikovali přesná místa, odkud malíř zachycoval na svých obrazech bretaňskou krajinu a její charakteristické motivy: bárky, plachetnice, skaliska, kalvárie, hráze, přístavy. Locronan, Camaret, ostrov Ile de Seine, Ile de Bréhat, tedy místa, jež Zrzavého inspirovala, na sebe nechali působit a jejich prožitek ve svém díle zpracovali každý po svém. Pěchoučkovy zdánlivě monochromní obrazy, fotografický záznam oblohy a moře z Ile de Seine a Martiny expresivní akvarely dohromady vyjadřují atmosféru tohoto divokého kraje, kde zároveň jako by se zastavil čas.
Fotografická výstava Jiřího Hroníka ve Fotograf gallery
Do 18. ledna můžete ve Fotograf gallery navštívit výstavu konceptuálních fotografií Jiřího Hroníka s názvem Deník majorův. Jiří Hroník žil dvanáct let na Islandu, poslední tři roky je zpět v Praze. Do okruhu jeho spolupracovníků a portrétovaných přátel patří Daníel Ágúst, frontman legendární skupiny Gus Gus, a další osobnosti nejen islandské kulturní a hudební scény. Se světem současného umění se Hroník nejvíce konfrontoval jako dvorní fotograf umělkyně Gabríely Fridriksdóttir, jejich spolupráce v minulém roce vyústila v multižánrovou instalaci Crepusculum v Kunsthalle Schirn ve Frankfurtu. V knize vydané k výstavě je publikováno několik desítek Hroníkových fotografií. V Čechách jsme se s jeho prací mohli setkat například v časopise Živel.