výtvarné umění
Urban Art Clash: z deníčku teenagera
„URBAN ART CLASH má v plánu předvést lidem funky street art – „čerstvé“ umění z celého světa,“ hlásala internetová pozvánka. Výstižné uvozovky: „čerstvé“ umění konzervované papírem spíš připomínalo pohled do vyčpělého deníčku teenagera, který by rád měl svůj gang. Přidružená projekce vzbuzovala rozpaky. Alespoň DJ dobře hrál. „Prostě kalba,“ prohodila Klára, čímž vystihla povahu trapného happeningu.
Výtvarníci z Výtoně zvou do Paříže
Sdružení výtvarníků Výtoň připravilo na velikonoční víkend neziskový zájezd do Paříže – města, které bývá již tradičně spojováno s nejvýznamnějšími světovými umělci. Zájezd se koná v rámci projektu Impresionisté a mohou se ho zúčastnit nejen výtvarníci, ale i amatérští zájemci o umění. Zveme vás na interesantní exkurzi!
Rozhovor s Petrem Machem, uměleckým šéfem Galerie Dolmen
V Galerii Dolmen v tyto dny probíhají dvě výstavy: přední místnost patří loňským laureátům ceny Jung Art, malířům Břetislavu Malému a Vojtovi Horálkovi. V zadní místnosti můžete obdivovat litografiie a kresby významného českého malíře a umělce, profesora Jiřího Načeradského. Umělecký prostor Galerie Dolmen se slibně rozvíjí; po jeho původu, náplni a motivaci jsme se ptali dělníka celého nápadu, uměleckého šéfa Petra Macha.
Viktor Pivovarov: Smazané značky
V Moravské galerii v Brně čeká na všechny ctitele melancholických snových výletů a znejišťujících malířských otazníků retrospektivní výstava Viktora Pivovarova. Jeho tvorba se vyznačuje odkazem na určité polohy veristického surrealizmu, na tvarosloví užívané Paulem Delvauxem, lyrikou se podobá Giorgiu di Chiricovi. Formální podobnost však skrývá příznačné odlišnosti, dané rozdílnou sociální i časovou strukturou, ve které díla jmenovaných vznikala.
Hranice Stanislava Diviše
Brněnská Wannieck Gallery připravila rozsáhlou výstavu děl Stanislava Diviše (1953). Jeden z nejvýznamnějších představitelů českého výtvarného umění generace 80. let 20. století je znám prací, jejíž těžiště se pohybuje na pomezí vědy a umění, fantazie a pravidel, řádu a náhody. Ač v ateliérech AVU nikdy nedostudoval, o to zásadnější měl vliv na vývoj neoficiální české výtvarné scény 80. let, kdy stál mimo jiné u založení skupiny Tvrdohlaví.
Galerie v Redutě: Domácí štěstí
Znáte to – chodíte kolem a ani vás nenapadne nahlédnout dovnitř. Nestisknete kliku honosných dveří, protože nevíte, že v atriu budovy na vás čeká překvapivě dobrá výstava. Mluvím o brněnském divadle Reduta, údajně nejstarší divadelní budově ve střední Evropě. Pětice mladých umělců ve složení Barbora Fardová, David Fišer, Veronika Psotková, Jana Smělíková a Jiří Štencek zde představuje svá díla pod názvem Domácí štěstí.
Alžběta Diringerová – První výstava
V galerii Velryba je do 18. března otevřena příjemná, pocitová výstava studentky FAMU Alžběty Diringerové. Ve sklepních prostorech na dně velrybího břicha nalézáme maličký osobní vesmír a prožíváme něžnou meditaci nad dětstvím a jeho postupnou transformací v dospělost při současném zachování citlivé dětské optiky. Ačkoli je zde instalováno minimum objektů, jejich působení a rezonování je však o to silnější.