výtvarné umění
Institut tvůrčí fotografie v Opavě: dvacetiletí
Významná česká fotografická škola, Institut tvůrčí fotografie v Opavě, připomíná své životní jubileum výstavou, na které jsou k vidění práce současných studentů a nedávných absolventů. Expozice je do 11. června otevřena v pražské galerii GAMU. Výstava je skvělou reflexí deklamovaných principů I. T. F. – působí jako pestrá směsice různorodých pohledů na svět a fotografii jako výrazový prostředek. Své slovo na výstavě má dokument, ale i inscenace. Obojí ve vysoké kvalitě.
Petr Nikl: Trenažér pro okamžitou hru
V prostoře před knihovnou Pražákova paláce Moravské galerie se objevil svérázný klavír neklavír. Klávesy tají pod pásem bílé tkaniny, zato díky odstraněnému křídlu můžeme objevovat taje jeho vnitřností. Trenažér je volně přístupný všem kolemjdoucím. Že Nikl při jeho instalaci myslel i na zrakově postižené, dokládá folie popsaná hmatovým písmem. U tohoto díla by měl být nápis „Dotýkejte se vystaveného exponátu“.
Rozhovor s uměleckými aktivisty: Ananas!
O uměleckém snažení olomoucké skupiny Ananas psala Nekultura před nedávnem (1. května 2010). Po akci, o které jsme informovali, udělala naše redaktorka se dvěma aktivisty rozhovor: co je smyslem jejich tvorby? Jak na ni kolemjdoucí reagují? Jaké jsou jejich další plány? Snad následující rozhovor vyvolá diskuzi nad otázkou umělecké hodnoty podobných aktivit…
Jízlivá výstava provokatéra z kyberprostoru
A mocný Perseus se vypotácel z šeredného podzemí třímaje přitom v ruce hlavu ohyzdy Medúzy s hady místo vlasů. Akorát že v rouchu mytologického kinga byl oděn Petr Nečas a v ruce místo bájné stvůry svíral useknutou hlavu poraženého titána Topolánka. Jazyk internetového fotomontéra, který ve virtuálnu vystupuje pod přezdívkou aTeo, je bystrý a bryskní a jaksi mnohem názornější, než by si leckteří možná přáli. Naneštěstí pro ně teď některé fotomontáže opustily internetový prohlížeč a vydaly se nabourat „reálný“ svět. Mistr aTeo má první výstavu.
Jižák na deset dní rozproudí třípatrové centrum umění
S novou vizuální ikonou po loňské nafukovací „bublině“ se představí 3. ročník festivalu umění ve veřejném prostoru Street For Art, který se koná od 13. do 22. května. Třípatrovou budovu z prosklených modulů nazvanou BLOX Dočasné centrum umění postaví generální partner festivalu firma Touax jako ukázku modulové architektury, aby široké veřejnosti ukázala, že nemusí jít o nevzhledné a nekvalitní buňky. Součástí bude i výstava mobilního designu nebo třeba sousedská večeře či otevřený piknik.
Klasika české abstrakce
Díla dvou významných osobností české moderní malby dočasně zakotvila v brněnském Domě pánů z Kunštátu. Václava Boštíka a Roberta Hliněnského spojuje neodvratné tendování k abstrakci, i když u každého z nich vyrůstalo z jiného ideového pozadí. Přesto, nebo možná právě proto se jejich díla vzájemně doplňují a zároveň jsou si letmým protipólem. Spojujícím článkem, průsečíkem různoběžek jejich tvorby je snaha o zachycení světla.
(Olomoucké) akční umění
Město Olomouc je aktivnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Kromě oficiálního kulturního dění se tu totiž daří i umění balancujícímu na hraně se zákonem. Řeč je o akčním umění, jež bylo ostatně jakousi formou vzpoury odjakživa; bez puncu nebezpečí a rizika by toto novodobé hrdinství ztratilo kouzlo. Jánošík ani Robin Hood by však v dnešní době zřejmě neobstáli, chce to silnější žaludek na boj za lepší zítřky.