výtvarné umění
Nechte se šokovat
Až do 31. listopadu nabízí Galerie Rudolfinum kontroverzní výstavu více než 80 fotografií, které se staly předmětem soudních sporů. Výstava nese název Kontroverze: Právní a etická historie fotografie. Snímky zachycují proměny společenského povědomí o skandálu a proměny etických hranic evropské společnosti v průběhu posledních 160 let. Vystavené snímky mohou šokovat. Nejsou tedy určeny pro každého, ale zkuste přijít.
Je t'aime, mais...
Tématem výstavy s názvem Miluji tě, ale… je pohled do zrcadla. Autorka Štěpánka Šimlová prezentuje nápisy na zrcadlech, které jsou výsledkem rozhovorů o životě, o mužích. Záměrně používá hovorové tvary francouzských slov, aby podpořila křehké emoce a autentičnost okamžiku. Evokuje tak pomíjivost, éteričnost a mizení. Chce ukázat fotografii spíš než jako otisk či médium prezentace a identifikace jako médium mlžení a ztráty identity.
Dominikánské dojmy v Novoměstské radnici
Madridský rodák malíř Andrés Gil vystavuje své dojmy z Dominikánské republiky v Novoměstské radnici do 9. září. Účastnil se workshopů současného umění pod záštitou Circulo de Bellas Artes v Madridu. V roce 1988 spoluzaložil spolek Trojúhelník. Podílel se na četných kolektivních výstavách a uskutečnil i vlastní výstavy v rodném Španělsku, Francii, Itálii, Rumunsku, Mexiku, na Kubě a v České republice.
Lyrika a imaginace ve fotografické tvorbě Miroslava Háka
27. září bude zahájena jedinečná výstava fotografické tvorby významného českého meziválečného fotografa, člena a spoluzakladatele Skupiny 42 Miroslava Háka. 9. května 2011 uplynulo přesně 100 let od jeho narození. Dominantními motivy jeho fotografií jsou především divadlo, akty a lyrické snímky. Tento výjimečný fotograf s citem pro kompozici vytvářel bravurně snímky komerční, ale i reportážní a umělecké momentky. Během svého života uspořádal 80 výstav v ČR i v zahraničí. I přesto, že se dožil 67 let, fotoaparát odložil již v roce 1968. Výstava se bude konat v Galerii Portheimka a potrvá do 26. října.
Obrazy a grafiky Marie Michaely Šechtlové
V Ateliéru Nového sdružení pražských umělců vystavuje své obrazy a grafiku akademická malířka a grafička Marie Michaela Šechtlová. V roce 1987 absolvovala VŠUP v Praze. Je členkou prestižního Spolku českých umělců a grafiků Hollar a Nového sdružení pražských umělců. Uspořádala dosud přes 70 samostatných výstav, zúčastnila se i několika kolektivních výstav v zahraničí. Žije a tvoří v Táboře. Výstavu je možné navštívit do 16. září.
Udělejte dobrý skutek ve Vypáleném koťátku
Nejsou pouze výstavy, na které chodíme obdivovat umělecká díla a kochat se, jsou i výstavy, které mohou kromě estetického zážitku také pomoci. V tvůrčí kavárně Vypálené koťátko se do 29. září koná prodejně-charitativní výstava obrazů a kreseb výtvarnice Josefíny Puah Klimentové, která nese název Obrazně řečeno.
Café Globe vystavuje fotografie Adriany Cahové
Do 18. září jsou v kavárně knihkupectví Globe k vidění fotografie Adriany Cahové, která se věnuje především klasické fotografii. V jejím portfoliu najdete fotografie modelek, ale i snímky z Adrianiných cest. Byla jednou z fotografek ve fotoprojektu Josefa Loudy Múza očima múz, kde 33 fotografek ukázalo, jak vidí svýma očima múzu – harfenistku Zdeňku Šolcovou.