výtvarné umění
„Věčné světlo“ Miroslava Podhrázského (II. část)
Miroslav Podhrázský se cítí být ryze českým fotografem. V tom smyslu, že v zahraničí dosud nefotografoval ani nevystavoval. Přesto ho silně ovlivnila a v pozitivním slova smyslu hluboce zasáhla cesta do Paříže. V roce 2005 představil veřejnosti své fotografické obrazy inspirované právě Paříží. Výstava nesla název Francouzský dotek a prezentovala Podhrázského dojmy z jeho první pařížské cesty. O rok později se do Paříže vrátil podruhé a nadchla ho znovu. Svou vášeň pro ni vyjádřil ve svých obrazech vystavených v roce 2010 pod názvem Francouzský-Podhrázský.
Zlatá kolekce Václava Stratila
Do 1. prosince bude v Galerii Jelení otevřena výstava s názvem Václav Stratil: Zlatá kolekce. Václav Stratil je laureátem Ceny od Lukáše Jasanského a Martina Poláka za rok 2010. Aktivita „Umělec má cenu“ vznikla v roce 2007 z potřeby upozornit, kdo je pro mladší generaci autoritou a kdo má její respekt. Cena je předávána jako gesto mladší generace tvůrců a teoretiků vůči generaci starších umělců. Jedná se zejména o uznání. Věková hranice „nominátorů“ je zvolena intuitivně; charakter ceny se odvíjí od setkání každoročně obměňované poroty s finalisty v jejich ateliérech.
Pitoreskní příběhy v obrazech Josefa Hlinomaze
Do 27. listopadu se koná v Galerii U Betlémské kaple výstava obrazů Josefa Hlinomaze (1914–1978). Obsahuje i velmi kvalitní dokumentaci, včetně umělcových dopisů s přáteli a organizacemi, které dokazují jeho velký smysl pro ironický humor. Výstava představuje průřez jeho tvorbou od 40. do 70. let. Hlinomaz je známý především jako vynikající herec a komik. Byl ovšem také osobitým malířem. Jeho obrazy vyprávějí pitoreskní příběhy o generálech, čarodějnicích, artistech, golfistech, kouzelnících, konkubínách, opicích a tygrech. Nenechte si tento krásný zážitek ujít.
„Věčné světlo“ Miroslava Podhrázského (I. část)
Královéhradecký fotograf Miroslav Podhrázský se narodil ve znamení Štíra 2. listopadu 1961. S fotografickou tvorbou je srostlý od svých 11 let. Tehdy držel fotoaparát ve svých rukou poprvé. Po úspěšném složení přijímacích zkoušek na Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně se v letech 1977–1981 zabýval studiem oboru užité fotografie u profesora V. Židlického. Bezesporu osudnou se mu stala cesta na Braunův betlém u Kuksu. Ten ho doslova uchvátil a stal se jeho nejproslulejším projektem.
Výsledky kurzu Akademie současné fotografie
Do 4. prosince je v galerii klubu a kavárny Carpe Diem k vidění výstava s názvem Domácí úkoly kurzu Akademie současné fotografie. Kurz Akademie současné fotografie představuje unikátní formu vzdělávání v oblasti fotografie a současného umění. Jedná se o „master class“ kurzů Studia PvM a jeho koncepce vychází z principu ateliérové výuky, která je běžná na vysokých uměleckých školách. Posluchači se v průběhu jedno až dvouletého kombinovaného studia seznamují nejen s fotografickými praktikami, ale i s historií a teorií fotografie jako výtvarného média. Akademie sleduje nejaktuálnější trendy světové fotografie a výtvarného umění.
Benátky očima Richarda Homoly
Zhruba do 30. listopadu můžete ve vinotéce DI-VINO navštívit fotografickou výstavu Richarda Homoly Venezia 2011. Rodák z České Lípy se fotografii věnuje od roku 1989. Uskutečnil 26 výstav, z toho dvě v zahraničí (USA a Německo) a jednu společnou se skupinou „Český dřevák“. Fotografuje výhradně černobíle a klasickou technikou. Od roku 2002 pracuje převážně s velkoformátovou kamerou o velikosti negativu 13 × 18 cm a své fotografie kopíruje především kontaktním způsobem. V poslední době z tohoto negativu pořizuje také velkoformátové zvětšeniny velikosti 50 × 60 cm. Ve své tvorbě se věnuje hlavně městské a venkovské krajině s důrazem na vliv člověka v ní, architektuře a zátiší.
Stále na svou fotografii čekám...
Mirka Křivánková se věnuje fotografování nejen uměleckému, ale pracuje také jako fotoreportérka. Spolupracuje s CNN iReport a Los Angeles Times. Její snímky jsou rovněž zveřejněny na webu Tasyi van Ree, všestranně zaměřené umělkyně z Los Angeles. Její fotografie (pořízené buď mobilem, nebo klasickým fotoaparátem) zachycují okamžiky všedního života lidí, ale také krajiny, kde žije. Dokladem toho je např. fotovideo TAJEMSTVÍ VODY, které hudbou doprovodil známý skladatel Varhan Orchestrovič Bauer.