výtvarné umění
Tvorba Ivana Bukovského z roku 2013 v Galerii Mánesova
Ve výstavních prostorách Galerie Mánesova potrvá do konce ledna autorská výstava Ivana Bukovského s názvem Ivan Bukovský 2013. K vidění je zde okolo 20 obrazů z Bukovského tvorby za rok 2013. Jeho díla jsou zastoupena v galeriích České republiky, ale i v zahraničí. Ještě dnes tu je možnost zhlédnout i výstavu Petra Ptáčka, která byla do tohoto dne prodloužena.
Tomáš Jetela a jeho Hollywood
Do 19. ledna je v Galerii kritiků k vidění výstava obrazů laureáta 6. ceny kritiky za mladou malbu Tomáše Jetely s názvem Hollywood, Part III. Jedná se o navazující třetí Jetelovu výstavu, které předcházely výstavy s názvem Hollywood v Brně a Hollywood Part II. Autorovy obrazy vznikly na základě jeho osobní traumatické zkušenosti s jeho fyzickým přepadením během pobytu v Londýně. Kurátorka výstavy Vlasta Čiháková Noshiro říká: „Tato událost ho přiměla blíže se seznámit s „podsvětím“, zkoumáním protagonistů zločinu prostřednictvím starých černobílých fotografií, jež sloužily k převedení kriminálních případů do světa literatury nebo filmu.“
Výstava české zvonařské dílny Tomášková-Dytrychová v Galerii Jedné věci
Pouze do 5. ledna můžete navštívit v Galerii Jedné věci výstavu s názvem Aby zvony zněly: Česká zvonařská dílna Tomášková-Dytrychová. Zvonařská dílna paní Marie Tomáškové-Dytrychové z Brodku u Přerova je výjimečná především výrobou zvonkoher, které patří k vrcholu zvonařského umění vůbec. V této dílně, která patří k největším v Evropě, bylo již vyrobeno 7 600 zvonů. Na výstavě, která bude k vidění ještě necelý týden, mají návštěvníci možnost zakoupit originální miniatury zvonků z této dílny.
Dosud největší obrazová výstava Petra Nikla v Městské knihovně GHMP
Až do 23. března bude v GHMP v Městské knihovně k vidění výstava Petra Nikla s názvem Hra o čas. Jde o dosud nejrozsáhlejší výstavu obrazů jednoho ze současných nejvýraznějších českých výtvarných umělců. Petr Nikl se ve své tvorbě zaměřil na fenomén času, který jeho díly prostupuje již delší dobu. Jeho tvorbou se může pyšnit řada českých galerií, uveďme například Národní galerii v Praze, Moravskou galerii v Brně, Státní galerii ve Zlíně, GHMP, Galerii výtvarného umění v Karlových Varech nebo Galerii výtvarného umění v Hradci Králové.
Válečný fotograf Robert Capa v galerii Maďarského institutu
Ke 100. výročí narození maďarského válečného fotografa Roberta Capy uspořádala sklepní galerie Maďarského institutu panelovou výstavu Capových fotografií. Výstavu s odborným výkladem zahájil reportáží fotograf Jan Šibík. Robert Capa, vlastním jménem Endre Friedmann, zachytil atmosféru občanské války ve Španělsku, 2. čínsko-japonskou válku, 2. světovou válku, 1. arabsko-izraelskou válku a válku indočínskou. Byl jedním ze spoluzakladatelů mezinárodní fotografické agentury s názvem Magnum Photos. Capův kolega Henri Cartier-Bresson prohlásil: „Magnum je komunita založená na myšlence sdílet lidskou kvalitu, sledovat kuriozity, které se dějí ve světě a respektovat to, co se děje, a toužit po vizuálním zachycení děje.“ Výstava potrvá do 26. ledna.
Prodejní výstava fotografa Josefa Sudka v Českém centru fotografie
České centrum fotografie připravilo prodejní výstavu fotografií Josefa Sudka, která potrvá do 28. ledna. Jde o výběr z kolekce nesoucí název Svět Josefa Sudka/Silver Time 2013. Návštěvníkovi výstavy se tak naskytne pohled na Sudkovo dílo, ale i na jeho soukromý život. Josef Sudek je světově uznávaným fotografem. Veřejnosti je známý především fotografiemi Prahy, kterou začal zvěčňovat od počátku 20. století, anebo snímky přírody a zátiší.
Malíř a grafik Petr Ptáček je ve vzduchu, na moři, ale i na cestě
Přibližně do 5. ledna bude v galerii Mánesova otevřena prodejní výstava Petra Ptáčka s názvem Ve vzduchu, na moři, na cestě. Malíř a grafik Petr Ptáček žije a tvoří od 90. let v Praze. Zabývá se kresbou, malbou akrylem, olejem, litografií a knižními ilustracemi. V galerii Mánesova jsou k vidění Ptáčkovy obrazy a grafické listy, jejichž námětem jsou automobily, létací stroje a lodě.