Strana 4 - výtvarné umění-rozhovor
Kategorie: výtvarné umění-rozhovor
Adéla Taş: "Nikdy jsem křehkou ženou nebyla"
Adéla Taş není jen křehkou a půvabnou ženou, která je snem mnoha mužů. Je to především silná žena se smyslem pro charitu, dobro a umění. Narodila se den před Štědrým dnem 23. prosince 1981 v Plzni. Absolvovala základní uměleckou školu. V devíti letech začala navštěvovat lidovou školu umění pod vedením akademického sochaře Jaroslava Veseláka. Věnovala se především keramické a sochařské tvorbě. V roce 1997 byla přijata na uměleckoprůmyslovou školu Zámeček v Plzni – obor kamenosochařství. V průběhu studia cestovala po světě a poznávala umění a kulturu jiných zemí, což ji do budoucna velmi ovlivnilo.
Věra Vybíralová: Zkrátka multifunkční Vjerka
Mladá výtvarnice Věra Vybíralová je původem z Moravy. Dnes tvoří a žije v Praze. Profesí restaurátorka, kurátorka a učitelka, duší designérka, malířka, kreslířka – figuralistka a ilustrátorka se prezentuje pravým, čirým a poctivým uměním. Ve svém životě hledá vlastní postoje, přístupy a život, který je barevný a vnímavý. Charakteristická je pro Věru především píle, dřina a odhodlání, které jdou ruku v ruce s talentem, kterým byla štědře obdařena. Mimochodem, nedávno jste ji mohli spatřit v soutěži Československo má talent, kde předvedla rychlokresbu uhlem, za kterou získala třikrát „ano“. Vkročme tedy pomalu do Věrčina barevného světa, kterým nás provede…
Vladimír Kiseljov: „Jsem láska, která tvoří a přemáhá smrt“
Vladimír Kiseljov je interdisciplinární tvůrce v oborech malby, nástěnné malby, scénografie, režie, performance a arteterapie. Jeho díla vznikají v úzkém propojení hudby, barvy a pohybu Ducha v prostoru. Zachycuje svým dílem proud energie, který pramení z jeho osobního pochopení a prožití hudby a různých mytologií, pohádek a symboliky. Snaží se svým dílem pozitivně působit na společnost a vnášet energické duchovní impulzy do všedního života svého okolí. Proto realizuje často díla ve veřejném prostoru, ať už jako nástěnnou malbu, performance, nebo výstavu maleb. Jeho dílo můžete nyní spatřit v kavárně a galerii Velryba v Praze nebo v Brně v Domě pánů z Lipé.
"Nepoddávejte se překážkám, které nám život staví do cesty," říká sochařka Eva Dlabáčková z Hradce Králové
Královéhradecká sochařka a velká milovnice zvířat Eva Dlabáčková se narodila ve znamení Štíra 15. listopadu 1948 v Hradci Králové. Vystudovala obor sochařství na SUPŠSK v Hořicích v Podkrkonoší. Uskutečnila několik výstav, např. v Domě umělců (Hradec Králové, 1972), Galerii Rondo (Hradec Králové, 1997 a 2011). Realizovala také tyto plastiky: reliéf Niké (Třebechovice p. O., 1972), sochu Torzo (Holohlavy, 1974), reliéfní nápis s osvětlením (Lázně Bohdaneč, 1975) a nástěnnou plastiku – Sigma (Hradec Králové, 1977). Od roku 1968 pracuje jako galeristka v Galerii moderního umění v Hradci Králové.
Martina Hozová: "Hledání určité duchovní dimenze má naprosto zásadní význam."
Martina Hozová se narodila ve znamení Blíženců 14. června 1971 v Hradci Králové. Je absolventkou SPŠ sochařsko-kamenické v Hořicích v Podkrkonoší a Akademie výtvarných umění v Praze, kde v letech 1989–1995 studovala sochařství v ateliéru prof. Karla Nepraše a v letech 2006–2008 v rámci programu CŽV obor restaurování sochařských uměleckých děl u prof. P. Siegla. Tvorbu Martiny Hozové reprezentují sochy, koláže, kresby a malby. Obsahově je jejím ústředním tématem zájmu člověk, konfrontovaný na jedné straně se sebou samým, se svojí spiritualitou a pudovostí, a na straně druhé se společností, s jejími náboženskými, etickými a společenskými normami.
Abbé Libansky a jeho underground
Fotograf, grafik a landartista Abbé Jaroslav Libansky, žijící již několik let v Rakousku, se narodil roku 1952 v Praze. Od roku 1982 žije a pracuje ve Vídni. Věnuje se instalacím, umění ve veřejných prostorách, landartu a fotografii. Zabývá se také výstavní činností nejen v Rakousku a v Čechách, ale i v zahraničí. Jmenujme např. Recycling Art (Curych/CH), Československá fotografie v exilu (Praha/CZ), Borders in the Head / 200 Benešových hlav proti populizmu (Border CZ-AT), Bibliotheca / I–VIII (Kuks/CZ), Permanent Breakfast (AT, CZ, H, SK, I, IL, NL, D, B, USA) nebo My Underground (Vídeň/AT, Krakov/PL, Tel Aviv/IL, Jeruzalém/IL, Drážďany/D, Varšava/PL, Brusel/B, Praha/CZ, Mnichov/D).
Silnější pouto k umění ve mně vzbudil výtvarný kroužek na základní škole
Abstraktní malířka Štefánia Haramachová pochází ze Slovenské republiky. Vztah k umění měla již od dětství. Zlomovým okamžikem však byl výtvarný kroužek, který navštěvovala na základní škole. Jak sama výtvarnice říká, teprve ten v ní probudil silnější pouto k umění. Středoškolské studium absolvovala v Trenčíně, odkud se po studiích opět vrátila do rodné obce, kde žije dodnes. Pokud budete vážit cestu na Slovensko, nenechte si ujít výstavu Štefánie Haramachové, která se bude konat od 17. ledna do 10. února 2012 ve výstavních prostorách Záhorského osvetového strediska Senica v Trnavském kraji.