Strana 92 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Nahá geometrie Františka Drtikola v nově otevřené galerii GATE
Do 15. května bude v nově otevřené galerii GATE v Husově ulici v Praze otevřena výstava Františka Drtikola s názvem Nahá geometrie. Jedná se tedy o zahajovací výstavu GATE galerie, která je retrospektivní výstavou významného českého fotografa Františka Drtikola ze soukromých sbírek z EU a USA, organizovanou spolu s GASK a Galerie Kicken Berlin. Součástí výstavy je i v Čechách jedno z nejznámějších děl Vlna. Výstavy se účastní rovněž sběratelé z USA, kteří na ni zapůjčili díla, a kurátor výstavy Rudolf Kicken. Výstava představuje výběr 60–70 děl Františka Drtikola, některé z nich dosud v ČR nevystavované.
Za zorným polem
Do 13. dubna můžete navštívit ve studentské Galerii K4 kolektivní výstavu s názvem Za zorným polem. Výstava představuje práce studentů architektury, které se však liší od klasické prezentace modelů, skic a návrhů. Cílem bylo autorsky pojmout jasně vymezený prostor galerie a studentského klubu. Výsledkem jsou jednak zásahy do interiéru, instalace spojené s audiem a videem i samostatné objekty počítající s interakcí diváka. Výstava je zahájením programu Galerie K4 jako „Experimentálního prostoru pro mladé začínající kurátory“.
Neznámý Karel Šlenger
Až do 25. května můžete v Topičově salonu navštívit výstavu Karla Šlengera s názvem Srdce Země je ze zlata. Tento neznámý malíř z Podkrkonoší předvedl na jaře 1941 husarský kousek. Uprostřed války se mu v Praze u Topiče podařilo do posledního obrazu prodat svou výstavu. Expozice autora, jehož dílo se za protektorátu pohybovalo na hranicích Entartete Kunst, zakázaného umění, se stalo senzací. Salon byl po dlouhé době zcela vyprodán. Expozice Karla Šlengera jako příspěvek k letošnímu topičovskému výročí (75 let od založení 4. Topičova salonu 1937–1949) není rekonstrukcí oné události. Její koncept je téměř opačný. Důraz je kladen na figurální tvorbu, která tehdy vystavena být nemohla. Výběr děl zároveň akcentuje nietzschovský podtext ve Šlengerově tvorbě jako vodítko ve spleti těžko uchopitelného malířova díla.
Martin Kámen a jeho expresivní fotografie v Michal's Collection
Do 4. dubna bude v galerii Michal's Collection otevřena výstava expresivních fotografií Martina Kámena s názvem Naked Truth. Autor výstavy je absolventem AVU (obor New Media Art). Fotografii se věnuje 14 let. V roce 2008 stál u založení The Chemistry Gallery v Praze. Spolupracoval na tvorbě pořadu Q pro Českou televizi. Nyní působí jako art director v galerii pražského designového hotelu The ICON. Je jedním ze zakladatelů charitativního projektu Art for Life na pomoc v boji proti AIDS. Má za sebou několik samostatných výstav a účast na desítkách společných výstav v Česku i v zahraničí.
Audiovizuální projekt Jana Hladila v NoDu
Do 24. března bude v nové galerii NoD mini otevřena výstava Jana Hladila s názvem Mind Flower. Projekt Jana Hladila Mind Flower je interaktivní audiovizuální instalace na principu psychowalkmanu, obohacená o vizuální složku a ovládaná pohyby samotného diváka. Instalace Mind Flower je projekt sloužící k zaměstnání bazálních mozkových ganglií komplexní pohybovou činností za účelem podpoření funkce čelního laloku a zároveň model formálního průběhu myšlenky podpořený binaurálními beaty stimulujícími mozkové alfa vlny.
Vladan Špaček v Trick baru
Do 30. dubna bude v Trick baru Malostranské besedy otevřena výstava olejomaleb Vladana Špačka. Vladan Špaček se narodil v roce 1964. Žije a pracuje na území České republiky. Malbou a kresbou se zabývá od dětství, systematicky pak od 90. let 20. století. V druhé polovině 90. let se věnoval intenzivně především portrétu podle modelu a imaginárnímu portrétu. Na začátku nového století pak převážně imaginárním obrazům, které pro umělce byly a stále jsou reflexí zažité skutečnosti – vzpomínek, představ, tužeb a asociací.
Jan Saudek: To jsem já
Do 19. dubna je možné navštívit v Galerii Epicure výstavu světoznámého fotografa Jana Saudka s názvem To jsem já / That's me. Jeho fotografické pokusy začaly v roce 1950, kdy dostal svůj první fotoaparát Kodak Bany Brownie. Dnes je Jan Saudek světově nejproslulejším českým fotografem současnosti s více než 400 samostatnými výstavami po celém světě. Je zastoupen ve všech prestižních světových muzeích a uměleckých galeriích. V roce 2005 vyšla jeho doposud nejrozsáhlejší monografie „Saudek“ (v pořadí čtrnáctá) doprovázená velkou retrospektivní výstavou v Praze.