Strana 86 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Návrat Alfonse Muchy do velké dvorany Veletržního paláce
Od 10. května je k vidění ve velké dvoraně Veletržního paláce monumentální instalace díla Alfonse Muchy Slovanská epopej. Mucha je světově nejproslulejší český moderní umělec, získal mezinárodní slávu v Paříži na přelomu 19. a 20. století díky své originální secesní dekorativní tvorbě. Smysl vlastního života ale spatřoval v jiném díle, jež považoval za mnohem závažnější – v souboru 20 monumentálních obrazů Slovanská epopej, na němž pracoval v letech 1912–1926. Dokončený cyklus byl jako celek poprvé představen ve velké dvoraně tehdy právě dobudovaného Veletržního paláce. Do téhož prostoru se nyní vrací.
Fotografie Josefa Loudy na Staroměstské radnici
Do 9. června můžete v křížové chodbě a rytířském sále Staroměstské radnice navštívit průřezovou výstavu fotografa Josefa Loudy s názvem 3N (Nápad – Náhoda – Nálada). Fotografii nestudoval. Pracoval mimo jiné i v Public relations TV NOVA, kde působil jako referent pro styk s veřejností. Inicioval vznik Nadace Nova. Založil a organizoval největší charitativní koncerty pro mentálně postižené v rámci TV Nova. Od roku 2000 je nezávislým fotografem a publicistou. Je autorem desítek titulních stran prestižních časopisů, stovek otištěných fotografií, článků, reportáží a rozhovorů. Měl několik úspěšných samostatných výstav. Je trojnásobným vítězem soutěže Praha fotografická, autorem námětu televizního dokumentu Bratři Saudkové a projektu Múza očima múz.
Výstava Pavly Malinové je výstavou pro ČLOvěčENDStwo
Do 25. května můžete v galerii City surfer navštívit výstavu Pavly Malinové s názvem Vírar. Úvodní text k výstavě vás možná přesvědčí na tuto výstavu zajít. „Vírar, věřím v..... balíček, podle tapety plochy poznáš, co jsi. Sranda a vážnost zároveň, deprese versus reflexe, můj svět v tomhle světě. Kreslím a maluji buclaté polotvary, hrobky, architektura, záda bolí, mám ráda dvojobojí. Smajlík, meditace, likvidace. No zkrátka ČLOvěčENDStwo, člobrdíčkové, čučíš.“
Epos 257 v Trafačce
Do 25. května můžete v Trafo gallery navštívit dílo Epose 257 s názvem Nemůžu jinak. Výstava nevybíravým způsobem představí vyhraněný názor umělce na reklamu ve veřejném prostoru kolem nás. Tento postoj Epos demonstroval poprvé v roce 2009, od té doby se projekt urban shoot painting značně vyvinul. Prostor galerie projekt nesvazuje, naopak umožňuje nahlédnout do zákulisí výrobního procesu a příprav, vzniká zde napětí samo o sobě, aniž bychom museli nutně tušit, o co přímo jde.
Richard Augustin: "Uměním žiju a tvořím, abych žil"
Do 2. června můžete v galerii Břehová navštívit výstavu Richarda Augustina s názvem Předzvěst léta. Richard Augustin je český výtvarník, malíř a grafik. Pod jeho rukama vznikají umělecké a designové práce, zejména obrazy, objekty, časopisy, knihy a fotografie. Je zcela autodidaktickým umělcem, jeho tvorba není formována žádnou výtvarnou školou, směrem ani manýrou. Uměním prostě žije a tvoří, aby žil. Autorská umělecká tvorba je hlavní, nikoli však jedinou činností, kterou se zabývá. Pracuje na řadě komerčních i nekomerčních zakázek, které jsou svým charakterem inovativní a tvůrčí. Navrhuje design novin a časopisů, firemní vizuály, interiérové dekorace, maluji portréty i žánrové výjevy.
Restart Rastru v přestěhovaném Dolmenu
Do 8. června bude v přestěhované galerii Dolmen otevřena výstava výtvarné skupiny Rastr s názvem Restart. Tato skupina je volným sdružením čtyř umělců. Nápad založit skupinu vznikl v únoru roku 2007. Toto seskupení není jen náhodným přátelským spolkem, ale vychází ze společného názoru odkazujícího ke klasické realistické malbě. Ta u nás ve srovnání se zahraničím není tak rozšířená a právě na tento fakt umělci z Rastru upozorňují. Na jejich výstavách dochází k zajímavé konfrontaci fotorealistických maleb tří výtvarníků se skutečnými fotkami jednoho fotografa.
Uměním ke svobodě
Do 31. května můžete v domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit výstavu Uměním ke svobodě. Představuje výsledky stejnojmenného mnohovrstevného projektu občanského sdružení Audabiac. To se již více než 10 let věnuje práci s dětmi z dětských domovů, pro které organizuje celou řadu aktivit, zejména letní tvůrčí pobyty a další setkání. Každým rokem při nich děti vytvoří množství rozmanitých artefaktů, které ale až doposud zůstávaly skryty zrakům veřejnosti. To se však v tomto výročním roce desetiletého pořádání letních pobytů změní právě díky výstavě Uměním ke svobodě, na které budou výsledky tvůrčí práce dětí představeny.