Strana 83 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Ron van den Bosch a jeho vítězství snů
Do 12. června můžete v galerii NoD Roxy navštívit výstavu Rona van den Bosche s názvem The Triumph of Dreams. Bosch je nizozemský vizuální umělec žijící v Amsterodamu, který má už léta vztah k českému prostředí. Již řadu let zajíždí čas od času do Prahy, sleduje vývoj naší kultury. V jeho obrazech se objevují pestré barevné kombinace, jeho tvorba je impulzivní, expresivní a přitom formálně rafinovaná. Jeho malířský projev dosahuje zvláštní struktury, autor využívá možnosti proměnlivých ornamentů, jemně odstupňované barevné kombinace. Pracuje také s počítačem a videem, vytváří objekty. Jeho tvorba je výrazově široká a proměnlivá, inspirační zdroje různorodé, ale jeho názor má jasný a logický vývoj.
Mexická grafika v Konírně paláce Kinských
Do 29. července bude v Konírně paláce Kinských otevřena výstava Mexická grafika 2010: Dar mexického Národního muzea tisků. Výstava představuje v klíčových ukázkách děl mexických umělců proměny grafického umění této země, výtvarné tradice od roku 1910 i pestrou paletu současných uměleckých názorů. Výchozím podnětem pro uspořádání výstavy se stal reprezentativní dar 53 grafických listů „Otisky nezávislosti a revoluce“ mexického Národního muzea tisků, který výrazně rozšířil stávající konvolut mexického umění ve fondech Sbírky grafiky a kresby Národní galerie. Výstava konfrontuje výběr 23 děl z darovaného souboru s tisky Josého Guadalupa Posady a umělců Dílen lidové grafiky z vlastních fondů galerie.
Fotografická výstava k nedožitým 80. narozeninám Tarase Kuščynského
Do 17. června můžete v Písecké bráně vidět výstavu Tarase Kuščynského s názvem 80. Jedná se o výstavu k fotografovým nedožitým 80. narozeninám. Absolvoval studia na Fakultě architektury ČVUT a vstoupil do zaměstnání jako inženýr projektant. Jeho první samostatná výstava se konala v Hořicích v Podkrkonoší. Od roku 1967 pracoval jako nezávislý fotograf při ČFVU. První samostatnou výstavu v zahraničí měl v Laren Blaricum v Holandsku. Na žádost firmy AP vystavoval v Pentax Gallery v Tokiu v Japonsku. Stal se členem a spoluzakladatelem skupiny Setkání. Jeho poslední výstava v Praze se konala ve výstavní síni Fotochemy v rámci Interkamery. Poslední výstava za jeho života vůbec proběhla v Muzeu ukrajinské kultury ve Svidníku.
Cukrový tvar a barevnost ve skle Miluše Roubíčkové
Až do 30. září bude v 7. patře Praha City Center otevřena výstava Miluše Roubíčkové s názvem 50 let pop artu ve skle. Od 60. let nekonvenčním způsobem využívá tradiční hutní techniky. V rámci volné tvorby Miluše Roubíčkové vznikaly poetické předměty tvarované ze žhavého skla, které nemají ve světovém sklářství srovnatelnou obdobu. Vtipně pojaté pop artové skleněné dorty, bábovky, lízátka, sklenice zavařenin, sáčky plné bonbónů a misky s cukrovým tvarem a barevností upomínají na dětství. Proslavila se také vázami s bohatými svazky skleněných květin. Později byla, podobně jako její manžel R. Roubíček, autorkou souboru foukaných lidských hlav. V 90. letech se zabývala syrovými plastikami v podobě fragmentů zdí z betonu a skleněných prvků. Nyní v sklářské huti vznikají její velká, hýřivě barevná klubka.
Kolektivní výstava mladých umělců v Bohnicích
Do 29. června můžete v Prádelně Bohnice (v areálu psychiatrické léčebny Bohnice) navštívit kolektivní výstavu s názvem Klapka! Opona! Jde o výstavní projekt osmi mladých umělců, odhodlaných realizovat se na barvité (umělecké) scéně, do které se návštěvníci Prádelny Bohnice mohou nechat vtáhnout. Prostřednictvím výstavy Klapka! Opona! si mladý tvůrce buduje odrazový můstek, který mu může pomoci k jeho dalšímu uměleckému vývoji. Sesterské směry – filmová a divadelní tvorba, jež inspirovaly téma projektu – zároveň stírají rozdíly mezi jednotlivými tvůrčími obory (scénografií, sochařstvím, módním návrhářstvím, uměleckou řezbou, fotografií apod.). Jejich fúze dává vzniknout novému, neotřelému uměleckému celku.
Fotografická výstava Stanislavy Kyselové
Do 8. června můžete ve foyer Akademie věd navštívit výstavu fotografií Stanislavy Kyselové s názvem Trhlinou v čase. Stanislava Kyselová studovala fotografii na Crawford College Art and Design v Corku v Irsku, kde žila sedm let. Zde vydala fotokalendář Irsko českýma očima a sbírku fotografií Šepoty ostrova (Whispers of the island). Ústředním tématem fotografky je momentální zachycení prostředí, předmětu a člověka. Instinktivně vystihuje jejich podstatu a krásu – a to často v momentech, které nám v každodenním životě unikají. Stanislava Kyselová žije v současné době v Praze.
Neobyčejná žena: Marie Skłodowska-Curie
Do 8. června můžete ve výstavním sále Akademie věd vidět výstavu pod názvem Marie Skłodowska-Curie – neobyčejná žena. Marie Skłodowska-Curie patří mezi nejvýznamnější a nejinspirativnější ženy vědkyně na světě. Byla první ženou v dějinách, která složila vstupní zkoušky na Fakultě exaktních věd na pařížské Sorbonně. Dvakrát byla vyznamenána Nobelovou cenou. Dlouhá léta byla jedinou ženou, která se zúčastňovala Solvayovských konferencí – setkání předních vědeckých kapacit. Vědeckým přínosem Marie Skłodowské-Curie nebyl jen objev polonia a radia. Zasloužila se rovněž o zpracování nových výzkumných vědeckých postupů, které umožnily vývoj jaderné fyziky a radiochemie. Práce této neobyčejné vědkyně v oblasti záření znamenaly průlom v léčbě onkologických onemocnění.