Strana 82 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Underground Idy Saudkové
Do 30. června můžete v galerii ST.VOL navštívit výstavu fotografií Idy Saudkové s názvem UNDERGROUND. V jejím rámci je představen reprezentativní výběr z celého dosavadního autorčina díla, obsahující autoportréty, fotografie přátel či blízkých osob a portréty celé řady známých osobností, a to jak v podobě klasických černobílých fotografií, tak fotografií kolorovaných. Kromě prací známé fotografky Idy Saudkové mohou návštěvníci vidět i prezentaci děl předních českých sklářů Bořka Šípka a Jiřího Pačínka.
Výbuchy tvůrčí energie Michala Cimaly
Do 27. června je v Trafo Gallery k vidění výstava Michala Cimaly s názvem Explosive. Michal Cimala pracoval s kolážemi z různých materiálů a bylo to dané také tím, že se přestěhoval do nového ateliéru, v jehož sousedství sídlí tiskárna. Tiskařské nepodarky značně definovaly cestu, po níž se stále ubírá. Koláže silně domalovával, a mohou tak na okolí působit i jako výbuchy tvůrčí energie. Od toho je tedy odvozen název výstavy – Explosive. Začlenil do obrazů i reklamní fotografie, které samy o sobě nesou tuny photoshopového make-upu, i staré fotky ze svého archivu. Později začal lepit fotky přímo do živé malby. Na to navazují i jeho nejnovější věci, které jsou spjaty s novou tvůrčí periodou, kde lidé kráčejí či plují po mořích s ropnými skvrnami a vše hoří. Je to hodně apokalyptické, ale přitom to má v sobě i černý humor.
Lidské osudy ve snímcích Davida Těšínského
Zhruba do 25. června můžete ve Vzorkovně navštívit výstavu fotografií Davida Těšínského s názvem Street life. David Těšínský je nezávislý fotograf. Zajímají ho příběhy lidí, příběhy z ulic, sociální dokument, volná tvorba, portrét. Poslední jeho fotografické série, např. „All Along the Watchtower“, se zaměřují na příběhy drogově závislých v Praze, „Man-Machine“ je o pohledech na život businessmanů v Japonsku, „Prodloužený víkend v Paříži“ o „jiné“ tváři Paříže, série ze života mladých lidí v Nepálu a Indii nebo „Město Duchů“ ze slumu v Ósace. Jeho práce jste mohli vidět např. v MF Dnes, časopisu Koktejl, 100+1, Svět, apod.
Loutky Lucie Masaříkové v galerii Altamira
Až do 31. srpna můžete v Galerii Artamira ve Fokusu navštívit menší výstavu Lucie Masaříkové s názvem Loutky a podobné objekty. Práce Lucie Masaříkové jste mohli naposledy vidět na veletrhu loutek Doll Prague 2011. Součástí vernisáže, která proběhla 1. června, byla také výtvarná dílna.
Žijeme Londýnem!
Do 30. června můžete v Českém centru navštívit výstavu Žijeme Londýnem & Czech Open 2012. Jde o projekty zaměřené na českou sportovní a kulturní účast v rámci LOH 2012 v Londýně. Výstava vznikla ve spolupráci s Českým centrem Londýn a Českým olympijským výborem. Unikátní expozice představí londýnskou kulturní sezónu Czech Open 2012 a kampaň Žijeme Londýnem. Součástí výstavy jsou projekty Coal and Steel, Disorient Express London – Prague, Namalujme olympiádu, výstava London 2012 fotografky Jany Žantovské, prezentace Žijeme Londýnem, Českého domu a historické olympijské plakáty. Cílovou skupinou je londýnská veřejnost a komunita v Islingtonu (zde bude Český dům během LOH). Tento počin skvěle vypovídá o dosavadním úspěšném průběhu sezóny Czech Open 2012.
Radosti poustevnictví Tomáše Císařovského
Zhruba do 30. června můžete v Knihovně Václava Havla – Montmartre navštívit výstavu Tomáše Císařovského s názvem Radosti poustevnictví. Tomáš Císařovský je významný český malíř, který studoval v Praze na SUPŠ obor tvarování dřeva a řezbářství, poté studoval na AVU u prof. Paderlíka a Ptáčka. Dnes je jedním z nejuznávanějších českých malířů. Maluje olejovými, ale také akvarelovými barvami, výraznými odstíny, většinou portréty a figurální výjevy, v posledních letech i krajinu. Pracuje v tematických cyklech, např. Z deníku dědy legionáře (1989), Naty, přepni to! (1994), Bez koní (1996), Prázdniny v Čechách (2006). Pravidelně vystavuje v českých i zahraničních galeriích a jeho dílo je zastoupeno ve veřejných i soukromých sbírkách. Žije a pracuje v Praze.
Netradiční technika kresby Ivany Štenclové
Do 24. června bude na Novoměstské radnici v Praze 2 otevřena výstava obrazů Ivany Štenclové s názvem Zoe. Autorčinou zobrazovací doménou je kresba, kterou vystudovala na pražské AVU. Zároveň využívá řadu dalších zobrazovacích technik, jako jsou malířské válečky, vrstvení průhledných barevných fólií nebo stékání barvy. Některé její obrazy připomínají virtuózně upletené krajky našich babiček, jiné jsou zas posety ornamenty a symboly života i smrti. Dobrým příkladem netradičního autorčina přístupu k tvorbě jsou její obrazy malované na rentgenových snímcích nebo upletené protahováním barevných kabelů přes sololitovou desku. Postavy na obrazech Ivany Štenclové jsou většinou zachyceny v emotivních postojích, jako by chtěly divákovy sdělit svoje právě nabyté prožitky.