Strana 78 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Přehlídka současného britského umění
Do 23. září můžete v Domě U Kamenného zvonu navštívit výstavu s názvem London Twelve: Současné britské umění. Londýnská umělecká scéna je neobyčejně rozmanitá a proměnlivá, nevévodí jí žádná konkrétní snadno zařaditelná a definovatelná škola či skupina. Oplývá talentovanými tvůrci, neustále se vyvíjí a obměňuje. Pokroky dosahované v oblasti techniky vytvářejí spolu se společenskými a kulturními změnami rámec pro rozšiřování pole působnosti tvorby a otevírají nová východiska pro umělecké hledání. Současně s tím přicházejí i nové podněty pro tradiční námětové okruhy, jakými jsou například umělecké uchopování přírodních témat a otázek identity, jež umělci vřazují do nových kontextů, a to jak esteticky vytříbených, tak provokativně podvratných. Přehlídka tak nabízí individuální pohled na současné dění, jakousi momentku zachycující dynamickou a subjektivně rozrůzněnou množinu rozptýlených, a přesto vzájemně propojených tvůrčích dějů. Výstava vedle sebe řadí jednak různé generace umělců, jednak tvůrce již zavedené a nastupující. Jednotlivá díla jsou prezentována s estetickým záměrem co nejlépe využít jedinečného ducha a přirozených dispozic Domu U Kamenného zvonu.
Goya na Kampě
Prázdninové pozvánky na výstavy zahájíme unikátní výstavou Goyovy vize, která bude k vidění až do 30. září v Muzeu Kampa. Výstava představuje jedinečnou možnost seznámit se s grafickým dílem jednoho z nejvýznamnějších umělců všech dob, Francisca de Goyi (1746–1828). Návštěvníci uvidí více než 80 leptů a akvatint ze čtyř umělcových cyklů (Caprichos – Rozmary, Proverbios – Přísloví, Los desastres de la guerra – Hrůzy války a Tauromachie – Býčí zápasy), zapůjčených z grafické sbírky Národní galerie v Praze. Goya, mistr grafických technik, používal tento prostředek ke svobodnému vyjádření svých vizí a k odsouzení morálního a společenského úpadku své doby.
Umělecké předměty ze skla na Hradčanském náměstí
Do 31. července bude na Hradčanském náměstí 24 hodin denně zdarma přístupná exteriérová výstava s názvem Zrozeno v ohni. Podél parku v prostoru náměstí najdou návštěvníci Hradčan 16 oboustranných panelů s velkoformátovými kolážemi snímků skleněných objektů, které byly vytvořeny v průběhu 30 let na Mezinárodním sklářském sympoziu IGS v Novém Boru, a pohledů do autentického prostředí provozu skláren. Na výstavě uvidí návštěvníci černobílé snímky Jaroslava Brabce. Barevné snímky jsou od autorů Gabriela Urbánka, Miroslava Vojtěchovského a Martina Poláka. Snímky zachycují především umělecké předměty ze skla, ale také práci ve sklářské huti a zušlechťování skla. Díla na fotografiích pocházejí ze společné práce českých sklářů a světových designérů, architektů a umělců, jako jsou například Bořek Šípek, René Roubíček, Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová, Vladimír Kopecký, Charles Parriot (USA), Peter Layton (Velká Británie) či Lino Tagliapietra (Itálie) aj.
Fotografie a videoprojekce Johany Pošové
Do 12. srpna můžete v GHMP v domě U Zlatého prstenu navštívit v rámci projektu Start up výstavu Johany Pošové s názvem Podtlak. Zdrojem tvorby Johany Pošové jsou zdánlivě malicherná nenápadná gesta bytostí, dočasné záznamy jejich přítomnosti a symbolika věcí, které však otevírají mnoho možností interpretace. Výstava nazvaná Podtlak představí výběr z nových fotografií a videoprojekci, společně odhalující lidské tělo zasažené vnitřním napětím. Johana Pošová vystudovala v Ateliéru fotografie Hynka Alta a Aleksandry Vajd na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové.
Přehlídka současné norské architektury
Do 26. srpna je k vidění v Galerii Jaroslava Fragnera výstava s názvem Současná norská architektura. Je to zatím poslední z přehlídek soudobé norské architektury. Cílem těchto výstav, které vytvořilo norské Národní muzeum umění, architektury a designu, je ukázat výběr nejlepších děl norských architektů za poslední roky. Snahou je tak doložit, shrnout a pokud možno definovat projevované tendence a odlišit to, co je typicky norské. Představuje charakteristiky jednotlivých děl a vyzdvihuje společensky významné aspekty norské architektonické scény. Akce má zároveň důležitou funkci v procesu výběru děl pro sbírku Národního muzea.
Tomáš Němec: Mladý talent z Rittsteinova ateliéru
Do 5. srpna můžete v nové lokaci Chemistry gallery vidět výstavu Tomáše Němce s názvem Slavnost. Tomáš Němec je jedním z nejtalentovanějších mladých současných malířů. V loňském roce se zúčastnil výběrové výstavy Česko – Tanec v galerii HangArt 7 v Salzburgu, která představila průřez současnou českou malířskou tvorbou, kde kromě něj byli představeni již zavedení malíři jako Michal Pechouček, Jakub Špaňhel či Josef Bolf. Nová výstava představuje jeho tvorbu v prvním roce po jeho loňském absolutoriu pražské Akademie výtvarných umění v ateliéru Michaela Rittsteina.
Ivana Štenclová v Peronu
Do 22. července bude v galerii Peron otevřena výstava Ivany Štenclové s názvem Uvězněné obrazy. Ivana Štenclová je absolventka pražské AVU. Patří mezi autory nejmladší generace, kteří svým dílem oslovili veřejnost už za svých vysokoškolských studií a jejichž nástup na uměleckou scénu je proto plynulý a přirozený. I. Štenclová se vyjadřuje prostřednictvím tradičního média – kresby. Tu ale nepojímá nijak rigorózně. Experimentuje s formou, technikami a technologickými postupy, zkoumá jejich možnosti a vytváří tak díla na pomezí kresby, malby a objektu. Zmíněné experimenty však nejsou nijak svévolné. Jsou přirozeně navázány na tematiku, které se autorka kontinuálně věnuje a která zahrnuje vztah jedince, prostoru a času v různých fázích vývoje lidské bytosti. Tato obsahová platforma propůjčuje těmto experimentům legitimitu a činí je kontextuálními v rámci celé její tvorby.