Strana 76 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Třicet: 30 × 30
Do 18. srpna můžete v galerii A&A navštívit výstavu s názvem Třicet – malé formáty, které se zúčastní více než třicet malířů tvořících různými styly a technikami. Spojujícím prvkem této expozice je jednotný formát vystavovaných děl 30 × 30 cm. Vystavujícími jsou Bílá, Burdová, Cacara, Hilská, Heřmanská, ILKO, Kellner, Kellnerová, P. Kolařík, Lébl, Legnerová, Machová, Mansfeldová, Marschal, Marschalová, Messiereurová, Mika, Novák-Hilská, Obrovská, Petříčková, Paczeltová, Prášek, Protiva, Pucherna, Skaliarik, Skluzáčková, Stryhal, Suchý, Tichý, Valeš, Vávra a Vymazalová. Můžete si zakoupit originál od známých malířů, a to vzhledem k formátu za velice příznivé ceny.
Lidová kultura na snímcích Erwina Rauppa
Do 9. září můžete v galerii GAMU navštívit výstavu Erwina Rauppa s názvem Moravská Hellas 1904. Erwin Raupp byl jedním z prvních nejvýznamnějších secesních fotografů. Výstava představuje výběr z fotografií uložených ve sbírkách Moravského zemského muzea v Brně, Slováckého muzea v Uherském Hradišti a Národního muzea v Praze, které Erwin Raupp pořídil během svého pobytu na Moravském Slovácku v roce 1904. Rauppův soubor podává obraz lidové kultury v každodenním i svátečním životě a je jedním z prvních ucelených uměleckých dokumentů na světě.
Cherub Michala Trpáka visí ve Spejsu
Do 23. září je v prostoru Spejs k vidění objekt – socha Michala Trpáka s názvem Cherub současnosti. Socha, visící asi v pěti metrech nad podlahou atria, upoutává pozornost všech zde přítomných. Rozprostírá svá křídla nad jejich hlavami a naznačuje tak, že je chrání, nebo snad kontroluje? Cherub je původně mytologická bytost s bezpohlavním tělem a hlavou vyčnívající ze šatu (či křídel), jejichž látka je pokryta mustrem pavích očí, symbolizujících pohled, vidění, pozorování. V Trpákově chápání a interpretaci se tato bytost vyznačuje ženským tělem eroticky stylizovaným v el grecovském prodloužení a ebenově tmavou barvou, asociující mladou, svůdnou černošku.
Jovan Dezort: legenda české fotografie
Do 19. srpna probíhá v románsko-gotickém podzemí Staroměstské radnice fotografická výstava Jovana Dezorta s názvem Praha a lidé před 50 lety. Jovan Dezort je legenda československé a české fotografie. Už v deseti letech poprvé fotografoval fotoaparátem na skleněné destičky. Byl válečným fotoreportérem, a to ve Vietnamu, kde v době války dlel půl roku. Jeho fotky jsou výjimečné, jinak by nezískaly mezinárodní ocenění, například Zlatou pečeť na World Press Photo v Haagu (1970) a 3. cenu v mezinárodní soutěži Puls planety (1970) a další. Vybrat ze statisíců negativů ty nejzajímavější snímky z 60. let minulého století, to byl úkol nejenom pro něho, ale i pro jeho manželku a děti. Nakonec je zde k vidění 130 snímků.
Prostě Praha
Do 16. září můžete ve strahovském Památníku národního písemnictví navštívit výstavu Praha – Prag 1900–1945. Metropole c. a k. monarchie, hlavní město Československa, protektorátní město Třetí říše, pole působnosti českých, německých a židovských autorů – tím vším byla Praha v letech 1900 až 1945. Výstava vznikla ve spolupráci se Spolkem Adalberta Stiftera v Mnichově, který se vedle své literárněvědné a historické činnosti věnuje především pořádání různých akcí v oblasti německo-české kulturní výměny. Výstava ukazuje Prahu 1900–1945 jako město dvou jazyků a mnoha spojnic mezi oběma kulturami, o které se zasloužili různí publicisté, vědci a především překladatelé.
Newintage: nová módní značka se představuje
Do 16. září můžete v Czechdesignu navštívit výstavu nové módní značky Newintage. Výstava představuje novou lifestylovou značku, kterou vytvořili mladí designéři, studenti různých oborů Fakulty multimediálních komunikací z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ve spolupráci s CZECHDESIGNem. Během pětidenního workshopu vytvořili základ nové značky s produkty, které jsou inspirované vintage stylem, atmosférou 20.–30. let 20. století a jedinečností Zlína. Kolekci tvoří oděvy, šperky a doplňky. Je propojena motivy cesty a snu. Současně je kromě nostalgie obohacena také o nadhled, originalitu a nové technologie. Cílem bylo zachovat kvalitu, tradici, luxus a spokojenost zákazníka, což jsou atributy typické právě pro vintage styl.
Dokonalý svět v NoDu
Do 12. srpna můžete v galerii NoD Roxy navštívit výstavu Dokonalý svět. Téma „dokonalého světa“ vychází ze současného životního stylu, kdy celou společnost do značné míry ovládá reklama, kdy se „úspěšní lidé“ vydávají na dovolené do exotických krajů, aby na okamžik vybočili z prázdného světa byznysu či politiky do ještě prázdnějšího odpočinku v luxusních hotelích u luxusně vybavených pláží. Pak se ovšem zase brzy vracejí ke každodenní skutečnosti nekonečných porad a jednání. Řada umělců různými způsoby reaguje na dnešní převládající životní styl, ve kterém se často vytrácí obsah a smysl a jehož aktéři spěchají z jedné zbytečné schůze či diskuze do druhé s pocitem, že snad pracují. Přesto ale někde v hloubi duše musí cítit naprostou prázdnotu, s níž nakonec doklušou do cíle, aby se za nimi zaklapla víka rakví, aniž by po nich zůstalo cokoliv pozitivního kromě rozsáhlých majetků či dluhů.