Strana 67 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Animatektura Petra Švolby
Do 26. října můžete v kavárně 3+1 vidět subtilní výstavu Petra Švolby s názvem Animatektura. Petr Švolba absolvoval studijní stáž na École supérieure des arts Saint Luc v Belgii, v Ostravě Ateliér sochařství a VŠ chemicko-technologickou v Praze. Od roku 2011 působí jako pedagog na střední uměleckoprůmyslové akademii ve Světlé nad Sázavou. Je autorem řady výstav v Čechách i zahraničí. Pořádá sympozia a workshopy.
Tomáš Polcar a jeho cyklus výstav po židovských objektech
Do 11. října bude v synagoze na Palmovce otevřena výstava Tomáše Polcara pod názvem Sóma. Tomáš Polcar žije a tvoří ve Slavětíně nad Ohří u Loun. V letech 1991–1998 studoval pražskou AVU, kde byl žákem Huga Demartiniho, Aleše Veselého a Milana Knížáka. Výstava Sóma je součástí cyklu výstav po židovských objektech, který začal projektem Arché v židovské pohřební místnosti v Lounech a měl by pokračovat v Mostě, taktéž v pohřební místnosti, další instalací, jež by se realizovala během roku 2013.
Online prodejní projekt Poster 44
24. září proběhla vernisáž nového online prodejního projektu s názvem Poster 44 v prostorách 44" Print. Vystavujícími byli Antimultivitamín, B236, Comandeer, Ma Gilda, Oipooik, Peter Bobek, Štěpán Adámek, Veronika Dolanská, Toy Box a Zazenit. Na Poster 44 můžete podpořit nezávislé umělce koupí tisků z limitovaných sérií. Pokud se autor nerozhodne jinak, tak od každého originálu se tiskne 44 kopií. Ke každému tisku dostanete certifikát autenticity s číslem tisku a podpisem autora. Projekt dali dohromady lidé kolem grafického studia Kiss Your Money Good Buy a tiskového studia 44" Print. Snaží se poskytnout „infrastrukturu“ autorům při prodeji reprodukcí jejich děl. Postarají se o administrativní a technologické záležitosti, aby se autoři samotní mohli soustředit na tvorbu. Zároveň se snaží zajistit, aby autorům šel pokud možno co nejvyšší podíl ze zisku.
Vladimír Franz prezidentem?
Do 6. listopadu bude v galerii Dvorak Sec otevřena výstava s názvem Vladimír Franz for President! Galerie Dvorak Sec Contemporary s potěšením uvádí vernisáž výstavního projektu prof. Vladimíra Franze, významné osobnosti české kulturní scény, která, pokud získá 50 000 hlasů potřebných ke kandidatuře, dostane šanci ucházet se o post prezidenta ČR. Vladimír Franz je veřejnosti znám jako všestranný umělec, skladatel a pedagog. Kromě hudby se soustavně zabývá právě malbou. Tyto dva obory u něj lze navzájem považovat za kvalitativně rovnocenné, vzájemně se podmiňují i ovlivňují. Ve svých obrazech vypráví o tom, že život je jednou velkou a surovou groteskou, do které jsme byli věčností na několik okamžiků vhozeni.
Všechny volby se zapisují do našeho života
Do 3. listopadu bude v galerii Prinz Prager k vidění výstava Veroniky Drahotové s názvem Sugar Choice. V pořadí 15. výstava pořádaná pražskou Prinz Prager Gallery představí nové práce Veroniky Drahotové. V aktuální sérii obrazů a skulptur se Veronika Drahotová zaměřuje na problém volby. Pojem volby je natolik abstraktní, že ho vnímáme v jisté neurčitosti. V jazyce jej lze přiblížit jen metaforicky. V praxi naopak volíme konkrétně. A pak, všechny volby se zapisují do našeho života. Nejsme pouze tím, čím jsme, ale jsme také možnostmi, které se před námi otevírají. Odbočky do míst, v nichž se mohl odehrávat náš život, necháváme navždy za sebou.
Vizuální básně Karla Trinkewitze
Zhruba do 21. října bude v knihovně Libri prohibiti otevřena výstava s názvem Vizuální básně Karla Trinkewitze. Kromě nové tvorby (básní) jsou vystaveny i věci starší a staré, malé i velké. V roce 1968 Karel Trinkewitz emigroval do Německa, dnes žije v Hamburgu. Narodil se roku 1931 v Maceříži, vystudoval gymnázium v Teplicích, průmyslovou školu keramickou v Teplicích a práva na Karlově univerzitě v Praze. Věnuje se malbě a koláži, mimo to je také prozaik, básník a esejista.
Velká retrospektiva Theodora Pištěka
Až do 6. ledna bude ve Veletržním paláci NG otevřena velká retrospektiva Theodora Pištěka nazvaná Ecce homo. Výstava je dosud největší retrospektivní přehlídkou výtvarného díla malíře, kreslíře, kostýmního výtvarníka a designéra Theodora Pištěka. Vedle obrazů a kreseb jsou vystaveny i čtyři velké prostorové instalace vytvořené přímo pro prostory Veletržního paláce. Výstava Ecce homo představuje všechny důležité etapy umělcova díla. Vedle dnes již legendárních fotorealistických obrazů jsou zde např. abstrahující objekty ze 60. let, kresby z cyklu Kde budu žít příště až po instalace posledních let. Zastřešujícím tématem je člověk a civilizace a představení Theodora Pištěka jako autora zkoumajícího možnosti různého zpracování prostoru ve výtvarném umění – vedle fotorealistických prací až po trojrozměrné instalace.