Strana 59 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Ovlivňuje design náš výběr?
Do 14. prosince bude v galerii Czechdesign otevřena zajímavě nainstalovaná výstava Gallery meets the graphic. Czechdesign si tak připravil výstavu zaměřenou tentokrát na téma grafický design. Představuje výběr zajímavých počinů z oblasti korporátních identit muzeí a galerií z vybraných částí světa. Speciální pozornost je věnovaná více i méně známým institucím z ČR. Jednotný vizuální styl či „corporate identity“ je v dnešním světě základní podmínkou úspěšné komunikace každé firmy, organizace i instituce. Tím, jak se navenek prezentuje – jaké barvy používá, jak s nimi pracuje, jakou typografii volí – si určuje, jak bude veřejností vnímána a koho bude oslovovat. Design jistě není všemocný, ale do značné míry ovlivňuje náš výběr, a to ať již se jedná o tvar a materiál židle, velikost a barvu obalu výrobku, nebo právě ztvárnění plakátů a letáků k výstavě.
Výstava děl pacientů s roztroušenou sklerózou v HUBu
Do 30. listopadu můžete v HUB Praha vidět výstavu děl pacientů s roztroušenou sklerózou, kterou nazvali Cesta za duhou. Výstavu pořádá Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP), který je jediným nadačním fondem v ČR zabývajícím se výhradně problematikou zaměstnávání postižených osob. Jedná se o velký sdílený pracovní prostor kombinující výhody profesionální kanceláře, internetové kavárny a podnikatelského inkubátoru. HUB je tu proto, aby v něm jako v podnikatelském inkubátoru vznikaly a prakticky se realizovaly inovace. K tomu poskytuje prostor pro práci a setkávání, pořádá a zastřešuje akce a aktivně propojuje své uživatele mezi sebou, se specialisty i s potenciálními partnery. Užívání HUBu funguje na bázi klubového členství a pružných časových tarifů, platí se jen čas skutečně strávený v prostoru, který tvoří open space, odpočinková zóna, sdílený coffee-bar, terasa a prostorné zasedací místnosti.
Kde začíná Evropa?
Do 9. prosince můžete ve Fotogalerii Václav Lídl navštívit fotografickou výstavu Martina Wágnera a Jana Vermouzka s názvem Kde začíná Evropa. To je otázka… Ruská hranice mezi Asií a Evropou je nezřetelná. Ani fotograficky ji není snadné vymezit. Martin Wágner mnoho let soustavně fotograficky dokumentuje nejrůznější končiny Ruska. V posledních čtyřech letech sleduje rozhraní mezi Evropou a Asií ze severu od Jamalského poloostrova až po ruskou hranici na severním Kavkaze. Na jedné z cest ho doprovázel Jan Vermouzek. Z těchto cest oba autoři připravili sugestivní výstavu tří desítek fotografií, ve kterých se snaží zachytit atmosféru těchto míst.
Bolf a Džadoň v galerii Chodovské tvrze
Do 9. prosince můžete v galerii Chodovské tvrze navštívit působivou výstavu Josefa Bolfa a Tomáše Džadoně s názvem Dotek. Slovenský výtvarník Tomáš Džadoň ve svých objektech, site-specific instalacích a veřejných intervencích mísí elementy lidové architektury, socialistického modernismu a současné doby. Spojováním prvků do nečekaných kombinací vytváří absurdní koláže, které diváka často prostorově dezorientují. Pro Josefa Bolfa je malba médiem s dlouhou pamětí. Baví ho s ní pracovat se všemi omezeními, možnostmi a stereotypy, které má. Jeho obrazy zachycují svět, kde si melancholie podává ruku s neurózou a hrdinové trpí nevysvětlitelným nutkáním k sebedestrukci. Tato jejich společná výstava reflektuje lidskou paměť a emoce v kontextu s konkrétní architekturou a také s malířskou tradicí panoramatických obrazů.
Deprese a surreálné pohledy na svět - to jsou severské komiksy
Do 18. listopadu můžete ve věži Novoměstské radnice navštívit výstavu severského komiksu nazvanou Šepoty a výkřiky. Deprese a surreálné pohledy na svět, kde je něco znepokojivě jinak, jsou trademarkem komiksů ze severu Evropy. Ve společné výstavě zastoupí Švédsko autor letošního vizuálu Knut Larsson se svou oblíbenou postavou Krokodýlí ženy z aktuální knihy Krokodilstaden. Norský Steffen Kverneland ukáže svůj obdiv k slavnému expresionistovi Edwardu Munchovi a finská část představí hned celou současnou autorskou generaci v čele s Terhi Ekebom či Mattim Hagelbergem.
Monika Mottl propadla kouzlu mušlí
Do 14. listopadu bude v galerii U Zlatého kohouta otevřena výstava kreseb Moniky Mottl s názvem Marina World. Monika Mottl od roku 1992 žije v Praze. Jako instruktorka od roku 2007 vyučuje sportovně rekreační potápění v Chorvatsku již pátým rokem pod vedením svého zkušeného trenéra s 40letou praxí. Specializuje se na vrakové a jeskynní potápění. Mezi její koníčky patří cestování, muzika, film, kde našla své uplatnění v dabingové společnosti v Praze. V současné době studuje ekonomickou školu, věnuje se také studiu podvodní fotografie a nově kresbám mušlí, které můžete vidět na této výstavě.
Figurální tvorba Daniela Krejbicha
Do 23. prosince bude v Dara Rollins Gallery a nábytkovém obchodu přístupná prodejní výstava obrazů Daniela Krejbicha. Daniel žije a pracuje v Praze. Malbě se intenzivně věnuje od roku 2002. Zaměřuje se jak na tvorbu figurální, tak na krajinomalbu, kdy tato údobí prokládá krátkými odbočkami k čisté abstrakci. V kolekci „Globální oteplování“ se potýká s přítomností člověka v době post-apokalyptické, kdy člověk, jenž tu dle autora byl vždy a vždy bude, čelí znovu „nové“ zkušenosti a bez patosu a s optimismem hledí vstříc novým zítřkům, jichž opět, ať chce či nechce, bude spolustrůjcem. K razantnímu dojmu přispívá notně i barva, která nikdy neslouží povrchu věcí, ale vždy jejich jádru. Krejbichova figurální tvorba nabízí pohled očima úpěnlivě hledajícíma živoucí stránku smrtelného člověka, jsoucího skrze svou schránku ze stále téhož masa a kostí, ale v nekonečných variacích.