Strana 55 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Výjimečný talent ukrytý ve Veronice Drahotové
Do 31. ledna můžete v galerii Gambit navštívit výstavu významné české umělkyně Veroniky Drahotové s názvem 12. Výstava, symbolicky zahájená 12. 12. 2012, představuje dvanáct nových děl – obrazů a světelných objektů. Veronika Drahotová byla jako výjimečný talent přijatá předčasně na AVU v Praze. Jako velmi mladá se koncem 90. let už objevovala na zdejší umělecké scéně. Její emocionální, živý a téměř naivní projev velmi zaujal. Zabývá se figurální i abstraktní malbou, její projev obsahuje vždycky nějaký příběh. Kromě malby ji však zajímají i další média: navrhla několik multimediálních projektů, z nichž bylo realizováno například náročné duhové osvětlení Pražského hradu v akci Umělecké dílo ve veřejném prostoru v roce 1998. Sama autorka také iniciovala vznik galerie současného umění Home, kterou vedla s umělkyní Veronikou Bromovou. Její práce jsou vystavovány na mnoha zahraničních i českých přehlídkách.
Atmosféra dětské monarchie v Národním muzeu
Až do 9. června přenesou výstavy Monarchie, Dětský svět za císaře pána a Člověk ve fotografii návštěvníky Nové budovy Národního muzea do doby vlády císaře Františka Josefa I. Výstava přibližuje návštěvníkům období narození a péče o dítě, dětskou literaturu, vzdělávání ve školách, hry a hračky dětí v době vlády císaře Františka Josefa I., kdy však byly nedílnou součástí dětského života i nemoci, dětská práce a rodinné problémy. Jaké bylo dětství v rodině šlechtice, měšťana, sedláka nebo dělníka? Interaktivně pojatá výstava umožňuje návštěvníkům vyzkoušet řadu her a činností typických pro 2. polovinu 19. století. Nechte se vtáhnout do atmosféry dětské monarchie.
František Tichý - "básník a iluzionista"
Do 13. ledna můžete v galerii Moderna vidět výstavu Františka Tichého s názvem Břichomluvec. Výstava malíře a grafika Františka Tichého, „básníka a iluzionisty“ s výjimečnou obrazotvorností a s neobyčejně vyvinutým vkusem, představuje grafické a kresebné dílo. Padesát prací (např. Břichomluvec, Commedia dell'arte, Clown-lilipután, Bílá černoška, Žonglér na koni, Levitace, Hadí muž, Paganini, Scapino, Capriccio, Hrazdaři, Vysoká škola, Arlecchino, Fantom, Dostihový závodník, Fratellini a další) z let 1932–1957 ukazuje, že František Tichý vytvořil jedno z umělecky nejčistších děl českého moderního umění 20.-21. století.
Jan Vytiska a Kristína Chrasteková nás zavedou do světa snových výjevů
Do 2. ledna můžete v Galerii Jiří Švestka navštívit výstavu Jana Vytisky a Kristíny Chrastekové s názvem Plameny mi rosily zrak. Dvě samostatné výstavy obrazů a kreseb Jana Vytisky a filmu Kristíny Chrastekové nás pod vrstvami ranní mlhy a čistoty mytologických počátků provázejí světem snových výjevů, tajuplných surreálných příběhů a hororových scén. Hrdinové děl obou autorů nás skrze zdánlivě letmý pohled důkladně pozorují. Vytiskovy obrazy působí jako lidová moudra, která obsahují podobnou dávku eklektičnosti a svévolnosti. V jeho podání je umění, brak i lidová tvořivost součástí jednoho proudu – temného proudu kolektivního podvědomí.
Propagace mladého českého šperku Unosto
Do 4. ledna můžete v románském sklepení domu U Kunštátů navštívit zajímavě nainstalovanou prodejní výstavu skupiny Unosto s názvem Opět spolu. Sdružení Unosto vzniklo v květnu 2011 jako platforma pro propagaci mladého českého šperku. Prostřednictvím výstavních akcí, workshopů a spolupráce s podobnými evropskými skupinami má toto sdružení v plánu participovat na oživení debaty o současném šperku v domácím i zahraničním kontextu. Kromě stálých členů se na projektech podílejí hosté z řad spřízněných šperkařů, designérů a grafiků. Skupina přizvala spřízněné slovenské šperkařky ke společné výstavě autorských šperků Opět spolu. Výstava se odehrává v kulisách románského sklepení domu pánů z Kunštátu a Poděbrad, které doplňuje magická instalace navržená Radimem Babákem a Ondřejem Tobolou ze studia Hipposdesign.
Josef Lada v Portheimce
Do 4. ledna bude v galerii Portheimka otevřena výstava s názvem Josef Lada: Malíř a spisovatel. Ilustrátor, kreslíř, malíř, scénograf a spisovatel – to vše byl Josef Lada. Z Hrusic, odkud pocházel, čerpal řadu námětů svých obrazů. V kresbě byl samoukem, postupně si vyvinul osobitý styl s typickou silnou linkou a zaoblenými tvary postav. Působil jako karikaturista, ilustrátor a také jako spisovatel. Mnoho pohádek a knih pro děti, které sám napsal, také i ilustroval. Byl rovněž autorem výprav, scén a kostýmů k divadelním hrám i operám uváděným Národním divadlem a hlavním výtvarníkem úspěšného českého filmu režiséra Josefa Macha Hrátky s čertem z roku 1956, natočeného podle stejnojmenné pohádkové divadelní hry Jana Drdy. V oblasti výtvarného umění Lada vytvořil asi 400 volných obrazů a okolo 15 tisíc ilustrací.
Charitativní výstava Jana Šibíka
Jenom do 9. prosince bude v galerii U Prstenu otevřena charitativní výstava fotografií Jana Šibíka s názvem Zase ležím v Krči. No a co! Výstava přibližuje atmosféru dětského neurologického oddělení Thomayerovy nemocnice v Krči. Jan Šibík, který pracuje pro časopis Reflex, je známý svými působivými snímky z nejrůznějších prostředí. Jeho práce byly mimo jiné oceněny několika hlavními cenami v soutěži Czech Press Photo, získaly třetí místo v soutěži World Press Photo či hlavní cenu Golden Prisma Award.