Strana 41 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Dominik Běhala v Mainerové
Do 11. dubna bude v Galerii Mainerová otevřena výstava obrazů Dominika Běhala s názvem Airsolid. Autor k výstavě uvádí: „Tyto obrazy vznikly ve zvláštním rozpoložení pozdního léta a začátkem zimních měsíců. Začal jsem je vytvářet spontánně a jakoby se samozřejmostí, kterou jsem nikdy předtím nezažil. Že by z nutnosti? Nešlo mi o ztvárnění krajiny, ale krajina mi vešla do cesty a já prostřednictví jí mohl zažívat řadu příběhů a dobrodružství. Krajina je moudrá a má paměť. Jsem jí vděčný, že mi nastavila zrcadlo.“
Mirka Vitásková na hřebenech hor vlasy češe
Do 6. dubna bude v galerii NoD otevřena výstava Mirky Vitáskové Na hřebenech hor vlasy češu. Tvorba Mirky Vitáskové se rozvíjí v několika liniích, ve kterých užívá rozdílné vyjadřovací prostředky. Je výrazově různorodá a přitom se do ní promítá jasný názor, ve kterém se prostupují různé časové roviny, prvky z minulosti i současnosti. Autorka se zabývá akvarely, kolážemi, fotografiemi, texty, objekty a instalacemi. Citlivě pracuje s daným prostředím. Výstavnímu prostoru umí dát rytmus, který vychází ze střídání různých cyklů a přístupů. Některé instalace vytváří přímo pro něj. Propojuje prostředí, ve kterém žije, s prostorem galerie.
Digitální koláže Mariany Jůdové v MadBaru
Do 7. dubna bude v MadBaru otevřena výstava Mariany Jůdové s názvem Vyhnaní z ráje. Výstava představuje dva nové cykly digitálních obrazů z roku 2012–2013. Oba cykly pracují s protichůdnou polaritou výsledného obrazu a stavebního materiálu, která je pro digitální koláže Mariany Jůdové typická. Zvířecí lebky z cyklu Trofeje poskládané z plodin, květů a listů působí jako barevné totemové symboly představující blahobyt, růst, život a umírání. Obrazy z cyklu Plastové ráje nás zavedou na idylická místa přetvořená naší konzumní společností v harmonické hromady plastového odpadu. Výstava je doplněna triptychem Květy zla z roku 2007, který mění zbraně v květy orchidejí. Nebo je to obráceně? Na to vše shlíží klidná tvář obrazu Human Being z roku 2007, složená z drobných obrazů planety Země. Možná čeká, možná už ví, jak to všechno se světem dopadne.
Alžír a jeho umění
Do 19. dubna bude v Českém centru otevřena výstava Alžírské umění mezi tradicí a modernitou. Je to právě půl století, co Alžírsko získalo samostatnost, a tedy i 50 let od navázání diplomatických vztahů se zeměmi včetně ČR. České centrum Praha při této příležitosti představuje českému publiku současné alžírské umění v kontextu jeho tradice. Návštěvníci si mohou prohlédnout výrobky od nejlepších současných alžírských řemeslníků, malby několika desítek současných výtvarníků i fotografie dnešních podob původně pouštní architektury. Od získání nezávislosti v roce 1962 urazilo alžírské výtvarné umění velký kus cesty. Stejně dynamicky se rozvíjely i jeho vztahy s evropskými zeměmi včetně ČR. Výstava je oslavou obou těchto skutečností.
Kočičí momentky Šárky Joklové
Zhruba do 31. března můžete v Ars Pragensis v Obecní galerii Beseda zhlédnout výstavu kočičích fotografií Šárky Joklové s názvem Ztráty a nálezy. Nevynechte tuto příležitost a přijďte se podívat na jedinečné kočičí momentky, které zachytila vynikající fotografka a dlouholetá spolupracovnice kočičího útulku Kočky a umění Šárka Joklová. www.kockyaumeni.cz
Vize proměn nestálého jsoucna fotografa Vítězslava Krejčího v Galerii U Přívozu v Hradci Králové
Do 5. dubna je v Galerii U Přívozu ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové k vidění výstava fotografa Vítězslava Krejčího s názvem SVĚTLEM TICHA ZJEVENÍ, fotografie – fotografiky. Autor výstavy se zaměřuje ve své tvorbě především na abstraktní, imaginativní fotografii s psychologicko-filozofickým akcentem. Zde prezentuje výběr z několika ucelených cyklů výtvarně akcentovaných fotografií a fotografik (chemigrafií). Imaginativní styl jeho tvorby vybízí svými metaforickými a metamorfózními prvky k reverzibilnímu i transcendentálnímu vnímání. Jsou to vize proměn nestálého jsoucna a hledání pravdy ukryté za jevovým světem spoutaným časem, místem a formální vyhraněností.
Sv. Václav ve středověkém komiksu
Do 13. dubna můžete ve Výstavní chodbě v přízemí Národní knihovny ČR zhlédnout výstavu Svatý Václav ve středověkém komiksu. Prezentovaným faksimiliím a uměleckým kopiím, jejichž iluminace mohou svým spojením obrazu a textu připomínat dnešní komiks, vévodí Život svatého Václava mistra Matyáše Hutského od Křivoklátu. Stěžejním exponátem je zbrusu nová faksimile rukopisu Život svatého Václava. Původní rukopis daroval roku 1585 Matyáš (Matěj) Hutský od Křivoklátu, mistr umění malířského v Praze, svému mecenáši a příznivci arcivévodovi a pražskému místodržícímu Ferdinandovi II. Tyrolskému. Kodex o 66 stranách (33 pergamenových listů, na kterých je 24 jednotlivých obrazů) doplňuje na výstavě zvětšeniny jeho iluminací a tematicky spřízněná faksimilia či umělecké kopie z fondů Národní knihovny ČR i další faksimilia z produkce vydavatelství ADEVA. Expozice dále představuje prostřednictvím faksimilií a uměleckých kopií, doplněných zvětšeninami iluminací, zásadní díla z období 8.–12. století propojená osobou svatého Václava.