Strana 26 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Zabíjačka v (A)Void Gallery
Zabíjačka a věci domácí. Toť název nové výstavy, kterou připravila galerie (A)Void ve spolupráci s jejími autorkami Monikou Novotnou a Petrou Brázdilovou. Monika Novotná maluje obrazy, vytváří linoryty, komiksy, akvatinty a ilustrace do knížek pro děti. Spoluautorka výstavy Petra Brázdilová se podílela na založení výtvarné skupiny Kůže na skále a věnuje se realizacím samostatných i společných výstav.
Videovýstava Olivera Larice ve Futuře
Centrum současného umění Futura otevřelo videovýstavu Olivera Larice s názvem Verze. Výstavu doprovází silná zvuková složka. Dle slov kurátora výstavy Michala Novotného se Oliver Laric „snaží analyzovat tvůrčí potenciál kopie, pirátské kopie, remixu a zkoumá jejich roli v utváření historických i současných kultur obrazu“. Výstava bude k vidění v 1. patře Centra současného umění Futura do 11. srpna.
Krajiny v Art+Um: Alena Petříčková a Antonín Navrátil
Galerie Art+Um připravila výstavu akademické malířky Aleny Petříčkové a JUDr. Antonína Navrátila s názvem Krajiny. Na výstavě jsou k vidění převážně abstraktní obrazy a monotypy. Námětem obrazů, které, dá se říct, přecházejí do japanerií, jsou krajina a květiny. Antonín Navrátil, ač vystudoval práva, absolvoval soukromá studia u uznávaných umělců. Charakteristická je pro něj tvorba akvarelem s výraznou expresivitou. Výstava v galerii Art+Um je k vidění do 13. září.
Silvie Milková ve Fotograf gallery
Nemožnost přeskočit talíř. To je název současné fotografické výstavy Silvie Milkové, která se koná do 9. srpna ve Fotograf gallery. Absolventka fotografického ateliéru Pavla Baňky v Ústí nad Labem se věnuje nejen fotografii, ale také videu a realizacím ve veřejném prostoru. Kurátor výstavy o tvorbě Silvie Milkové říká: „Způsob její tvorby nelze jednoznačně shrnout. Můžeme jej do jisté míry popsat jako konstrukt z fragmentů skutečnosti, na které žádná reakce není adekvátní.“
Podoby setkání Davida Černého v Café Barrande
Pražské Café Barrande je přírodovědnou a geologickou kavárnou v příjemném prostředí. Do 31. července je zde k vidění výstava mladého výtvarníka Davida Černého, který se věnuje malbě, ilustraci a vytváří zajímavé objekty. Lépe řečeno přetváří objekty v objekty nové. Výstava nese název Podoby setkání. V Café Barrande tak můžete spatřit poštovní schránky, kus židle nebo podobizny na papírových táccích.
Štěpán Vrbický: Bukurešť - sen, nebo realita?
Galerie Rumunského kulturního institutu připravila ve spolupráci se Štěpánem Vrbickým výstavu kreseb s názvem Bukurešť ve snu, realitě a ve vzpomínkách. Stejně tak jako někomu učaruje Paříž nebo Londýn, Štěpán se zamiloval do Bukurešti. Výstava, kterou zde uvidíte, je součástí projektu, který nejlépe vystihují slova samotného autora. Jedná se o „kolekci kreseb o myšlenkách obracejících se k minulosti, přítomnosti a budoucnosti konkrétního místa“. Výstava bude otevřena do 30. srpna.
Štěpán Grygar a jeho fotografie z Pekingu v galerii GAMU
Až do 1. září můžete navštívit fotografickou výstavu snímků Štěpána Grygara, které pořídil v Pekingu. Výstava nese jednoduše název Peking. Jedná se o barevné fotografie pořízené v letech 2011–2012. Grygarova fotografická tvorba se vyvíjela od fotografického vizualismu v 70. letech přes syntézu konceptuálního přístupu a reflexe či analýzy fotografického média v 80. letech. Dá se zařadit k postkonceptuálním tendencím české fotografie.