Strana 2 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Umění "v sukni" v Domě U Zlatého prstenu
Do 8. března se koná v Domě U Zlatého prstenu (v galerii hlavního města Prahy) výstava s názvem Někdy v sukni / Umění 90. let. Představí se zde 14 výtvarnic: Veronika Bromová, Milena Dopitová, Lenka Klodová, Martina Klouzová-Niubó, Markéta Othová, Míla Preslová, Elen Řádová, Kateřina Šedá, Markéta Vaňková, Michaela Thelenová, Štěpánka Šimlová, Kateřina Vincourová, Alena Kotzmannová a Zdena Kolečková. Od 90. let minulého století začaly být ženy v umění více vidět. Předtím stály většinou ve stínu mužů-umělců. Výstava je jakousi retrospektivou. Pokouší se nám přiblížit posun v českém umění v 90. letech díky tvorbě žen.
Studie Zdeňka Berana v Galerii Litera
Zhruba do 28. listopadu bude v Galerii Litera k vidění výstava českého malíře a vysokoškolského pedagoga Zdeňka Berana. Výstava nese název Studie prostorového zmatku. Zdeněk Beran stál u zrodu tzv. informelu. Je to neformální výtvarné umění, při kterém se používají materiály jako písek, štěrk nebo sádra. Barvy se nanášejí v silných vrstvách. Výtvarná díla Zdeňka Berana jsou zastoupena v řadě galerií. Pořádá výstavy doma i v zahraničí.
Alexandr Hackenschmied v Americkém centru
Do 16. ledna probíhá v Americkém centru výstava s názvem Fotografie Alexandra Hackenschmieda. Je zde k vidění zatím neznámá Hackenschmiedova tvorba. Patří do ní především akvarely a kresby, které vznikly v Hollywoodu. Jsou doplněny fotografiemi, které tak spojují emocionální obsah s obrazovou formální dokonalostí. Alexandr Hackenschmied je považován za zakladatele české moderní fotografie a filmu.
Výstava Pavla Brázdy v Nové síni
Do 29. listopadu je v galerii Nová síň k vidění výstava Pavla Brázdy s názvem Hra. Námětem Brázdových maleb jsou lidské situace a příběhy, které předvádí divákovi s nadsázkou. Jde o umění o lidech a pro lidi, které sám autor nazývá hominismem. Součástí výstavy bude také uvedení knihy Hra, která obsahuje 214 Brázdových kreseb. Všechny kresby jsou doprovázeny textem Pavla Brázdy.
Výstava - sen v Polansky gallery
Polansky gallery v Praze připravila skupinovou výstavu s názvem Usínám hluboko v noci. Představí se zde Vladimír Houdek, Tillman Kaiser, Anne Neukamp, Bernd Ribbeck a Suse Weber. Dle slov kurátora výstavy Jiřího Havlíčka „výstava představuje určitý redukcionistický jazyk, který neodkazuje k tradici minimalismu, ale čerpá z estetiky orfismu, na niž aplikuje svůj vlastní diktát nevědomí. Výsledný tvar by se dal přesněji určit jako výstava-sen. Na začátku byl skutečný příběh, nepostrádající prvky napětí a humoru. Příběh, který byl zfilmován, ale já jsem ho neviděl. Příběh, který nebudu vyprávět. Je třeba se zmocnit věcí během jejich spánku. Výsledkem je redukcionismus, vyznačující se až snovou posedlostí vždy jedním konkrétním motivem. Motivem, který se podobně jako opakovaný sen neustále vrací, aby připomínal možnosti dalších začátků.“ Výstava bude otevřena do 6. prosince.
Rituály smrti v Náprstkově muzeu
Až do 20. září se koná v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur na Betlémském náměstí v Praze rozsáhlá výstava s názvem Rituály smrti, kterou Národní muzeum zahajuje výstavní cyklus Smrt. Seznámí nás s mimoevropským pohledem na smrt, s jejími různými podobami a s rozdílným přístupem ke smrti. „Je fascinující, jak ke smrti a odchodu blízkých přistupuje každá kultura odlišně. Výstava odhaluje velmi vzdálené a někdy až těžko pochopitelné zvyky mimoevropských civilizací,“ říká ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Týden vědy a techniky
Do 15. listopadu je v Českém centru v Rytířské ulici v Praze k vidění výstava s názvem Úspěchy české vědy a techniky. Výstava se koná u příležitosti Týdne vědy a techniky a jistě zaujme každého milovníka tohoto tématu. První část výstavy nás seznámí s tradicí a historickým vývojem značky ŠKODA AUTO. Druhá část s názvem Nanormální svět.cz 2014 nám přiblíží historii, současné i budoucí dění v nanotechnologii a současné nanodiagnostice. Třetí část nazvaná Pohledy do vesmíru nás zavede do makrosvěta.