Strana 19 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
DOX představuje současnou tvorbu Radima Labudy
Centrum DOX v současné době představuje práce Radima Labudy. Výstava nese název Aspekty Velkého muže a potrvá do 17. října. Autor výstavy zde prezentuje tvorbu, která vznikla z jeho projektu, na němž usilovně pracoval dva roky. Jádrem tohoto projektu je dle autorových slov „mýtus o Velkém muži, archetypu dnešního člověka“. Radim Labuda pochází ze Slovenska. České veřejnosti je pravděpodobně znám díky Ceně Jindřicha Chalupeckého, kterou získal v roce 2008.
Dvě ženy a jejich vzpomínky na Afriku v Obrazárně Kamenný stůl
Do konce září je v Obrazárně Kamenný stůl k vidění výstava Emily Kirby a Radu Tesaro s názvem Vzpomínky na Afriku. Tyto dvě ženy spojuje nejen malířství, ale i africký kontinent. První z nich – Emily Kirby – se v Africe přímo narodila, konkrétně v rodině s malířskou tradicí. Pochází ze Zambie. Inspiruje se lidmi kolem a divokým životem. Radu Tesaro, rodačka z Prahy, cestovala a studovala po světě. Až roku 2004 přijela do Zambie, kde přišla na chuť poklidnému životu, který jí umožnil se malbě věnovat naplno. Hlavními tématy obrazů Radu Tesaro je divoká zvěř, africká krajina, ale i portréty Afričanů.
Pocta Václavu Boštíkovi v galerii Smečky ke 100. výročí malířova narození
Až do 6. listopadu potrvá v galerii Smečky výstava ke 100. výročí narození malíře Václava Boštíka s názvem Dělení prostoru – a co zbylo… Jsou zde představeny významné Boštíkovy práce, jejichž tématem je dělení a interpretace prostoru. Cílem Boštíkovy tvorby bylo dotknout se samé podstaty světa, jeho forem a rozměrů, nejen matematických a geometrických, ale i duchovních.
Slavný „trpaslík“ Kurt Gebauer v Artinboxu
Pouze do 20. září můžete ještě navštívit v galerii Artinbox jedinečnou výstavu s názvem Kurtura v Perlovce aneb Podzemní pelmel krásy a vlastenectví. Sám pojem „kurtura“ napovídá, že se jedná o výstavu sochaře a fotografa Kurta Gebauera. Výstava v Artinboxu je průřezem Gebauerovy tvorby od 60. let do současnosti. K vidění jsou zde především fotografie doplněné videi malbami, sochami a objekty slavného „trpaslíka“ Kurta Gebauera.
Židovské hřbitovy očima Tomáše Valíka
Galerie St.Vol připravila ve spolupráci s Tomášem Valíkem fotografickou výstavu s názvem Židovské hřbitovy. Autor výstavy je veřejnosti znám více v roli filmového a divadelního herce. Kromě hraní se však věnuje také psaní a fotografování. Tomáš Valík říká, že fotografovat začal pod vlivem svého otce, který ho k focení dovedl: „Fotím rád, jdu po světle.“ Výstavu o židovských hřbitovech lze navštívit do 31. října. Vystavené fotografie můžete i zakoupit.
Photomeetpoint tentorát s tematikou aktu
Až do 1. listopadu se v pražském Kongresovém centru koná třetí ze čtyř výstav projektu Photomeetpoint. Tentokrát si přijdou na své milovníci aktu. Cílem projektu je spojit amatérské fotografy s profesionály. Začínající noví fotografové se zde mají šanci prezentovat svými díly a vystavovat po boku profesionálních fotografů. Tato akce má i charitativní charakter pod záštitou Roberta Vana.
Hunky Dory: Buďte v pohodě v Karlin studios
Pouze do 15. září bude v Karlin studios k vidění mezinárodní skupinová výstava s názvem Hunky Dory, který v angličtině vyjadřuje pohodovou situaci. Vystavující umělci se inspirovali drobnostmi, každodenností, obsesí, ale i různými aktivitami. Jak říkají kurátoři výstavy: „Navzdory tematizaci mnohovrstevnatosti a mnohosti každodenního života nepřebírají tito umělci na sebe břemeno avantgardního patosu a nepozdvihují násilně a vypočítavě běžný život na piedestal umění. Oba světy pro ně stojí na stejné úrovni, posouvá se jen úhel interpretace.“