Strana 112 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Jsme ze stejné planety
Pouze do 20. listopadu bude v dolním foyer Divadla Archa otevřena výstava fotografií Jindřicha Štreita s názvem Jsme ze stejné planety. Výstava barevných dokumentárních snímků mapuje osudy lidí, kteří se narodili stovky a tisíce kilometrů od českých hranic, ale rozhodli se žít v Česku. Příběhy tří desítek cizinců, kteří v České republice našli druhý domov. Autor se zaměřil především na zmapování rodinného či pracovního prostředí, podle toho, kam ho oslovení lidé pozvali nebo kde je právě zastihl. Celý cyklus je součástí projektu Pozitivní obraz cizince v ČR.
Architektura hlavního města v historickém hledáčku
Do 19. února 2012 se koná v Sále architektů ve 4. patře Staroměstské radnice výstava s názvem Fotografování pražské architektury, 1848–1921. Na výstavě fotografií z období 2. poloviny 19. a prvních dvou desetiletí 20. století je zveřejněno víc než 100 známých i dosud neprezentovaných snímků z různých sbírek. Výstava je první částí plánované trilogie připravené Útvarem rozvoje hl. města Prahy. Podobný cyklus zaměřený na způsob a metody fotografování pražské architektury nebyl dosud realizován. Netradiční architektonické řešení výstavy naznačuje, že i na dějiny fotografování hlavního města lze pohlížet z méně obvyklých úhlů pohledu.
Současné vizuální umění
Do 22. prosince je v galerii Dvorak Sec k vidění výstava No borders. Appeal to heaven. Výstava vzniklá za přispění České spořitelny, a. s., představuje umění několika zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy. Z každé z těchto zemí byla vybrána vždy alespoň jedna výrazná osobnost současného vizuálního umění. Výstava mapuje u nás dosud nepříliš prozkoumané oblasti a jejich osobité umělecké projevy. Cílem je naznačit nový, jiný pohled na současné umění a zároveň přinést zajímavá srovnání a konfrontace.
Zlatá kolekce Václava Stratila
Do 1. prosince bude v Galerii Jelení otevřena výstava s názvem Václav Stratil: Zlatá kolekce. Václav Stratil je laureátem Ceny od Lukáše Jasanského a Martina Poláka za rok 2010. Aktivita „Umělec má cenu“ vznikla v roce 2007 z potřeby upozornit, kdo je pro mladší generaci autoritou a kdo má její respekt. Cena je předávána jako gesto mladší generace tvůrců a teoretiků vůči generaci starších umělců. Jedná se zejména o uznání. Věková hranice „nominátorů“ je zvolena intuitivně; charakter ceny se odvíjí od setkání každoročně obměňované poroty s finalisty v jejich ateliérech.
Pitoreskní příběhy v obrazech Josefa Hlinomaze
Do 27. listopadu se koná v Galerii U Betlémské kaple výstava obrazů Josefa Hlinomaze (1914–1978). Obsahuje i velmi kvalitní dokumentaci, včetně umělcových dopisů s přáteli a organizacemi, které dokazují jeho velký smysl pro ironický humor. Výstava představuje průřez jeho tvorbou od 40. do 70. let. Hlinomaz je známý především jako vynikající herec a komik. Byl ovšem také osobitým malířem. Jeho obrazy vyprávějí pitoreskní příběhy o generálech, čarodějnicích, artistech, golfistech, kouzelnících, konkubínách, opicích a tygrech. Nenechte si tento krásný zážitek ujít.
Výsledky kurzu Akademie současné fotografie
Do 4. prosince je v galerii klubu a kavárny Carpe Diem k vidění výstava s názvem Domácí úkoly kurzu Akademie současné fotografie. Kurz Akademie současné fotografie představuje unikátní formu vzdělávání v oblasti fotografie a současného umění. Jedná se o „master class“ kurzů Studia PvM a jeho koncepce vychází z principu ateliérové výuky, která je běžná na vysokých uměleckých školách. Posluchači se v průběhu jedno až dvouletého kombinovaného studia seznamují nejen s fotografickými praktikami, ale i s historií a teorií fotografie jako výtvarného média. Akademie sleduje nejaktuálnější trendy světové fotografie a výtvarného umění.
Benátky očima Richarda Homoly
Zhruba do 30. listopadu můžete ve vinotéce DI-VINO navštívit fotografickou výstavu Richarda Homoly Venezia 2011. Rodák z České Lípy se fotografii věnuje od roku 1989. Uskutečnil 26 výstav, z toho dvě v zahraničí (USA a Německo) a jednu společnou se skupinou „Český dřevák“. Fotografuje výhradně černobíle a klasickou technikou. Od roku 2002 pracuje převážně s velkoformátovou kamerou o velikosti negativu 13 × 18 cm a své fotografie kopíruje především kontaktním způsobem. V poslední době z tohoto negativu pořizuje také velkoformátové zvětšeniny velikosti 50 × 60 cm. Ve své tvorbě se věnuje hlavně městské a venkovské krajině s důrazem na vliv člověka v ní, architektuře a zátiší.