Hudební výběr z pohledu redaktorů III.
Z nepřeberného množství alb, s kterými nás konfrontoval rok 2009, jsem vybrala možná pro někoho ne tolik známou elektro-taneční záležitost z Apeninského poloostrova, dále jednu house-techno formaci z Britských ostrovů a do třetice rebelskou world music formaci ze saharského prostředí.
Malá srážka velkých jmen v Budapešti
Výstava Od Botticelliho k Tizianovi v budapešťském Muzeu krásných umění nabízí malířská esa italské renesance. Leonardo, Rafael plus dvě hvězdná jména z názvu výstavy a další… od každého alespoň pár kousků. Přitom nejde o vyčerpávající pochod kilometry muzejních chodeb – výstava je sice rozsáhlá, ale kompaktní a ostře působivá.
Letošní hudební výběr z pohledu redaktorů II.
Docela těžká volba, vybrat tři nejlepší alba za uplynulý rok. Zvlášť proto, že hudbu většinou poslouchám online, live, jako singly nebo remixy a ne moc často po albech. Má tři nejlepší alba jsou tedy ta, která jsem byl schopen přijmout úplně celá se vším všudy. Až teď jsem si všiml, že jsou to pokaždé dvojky.
Let číslo 321 v Divadle Na Prádle: Když se kácí les, létají třísky
Od svého kolegy a nekulturního šéfredaktora Vaška Bartoše dostávám poslední dobou samé zajímavé, ale čím dál tím náročnější úkoly. Tentokrát mne upozornil na zajímavý projekt „Let číslo 321“ divadelní společnosti Kulich, pod nímž je (mimo jiné) podepsán i bývalý šéfredaktor Nekultury Ladislav Karpianus. Dávají to prý Na Prádle a mělo by mě zajímat, jak vypadá hra z pera recenzentova. Inu, rozhodl jsem se to prozkoumat.
Tipy k poslechu rádia – Sonety
Se začínajícím Britským rokem začíná na Vltavě také repríza úspěšného cyklu všech Shakespearových sonetů. Pořad, ve kterém uslyšíte českou i anglickou verzi každého sonetu, trvá 9 minut a vysílá se každý všední den ve 13.30. S novým rokem čeká posluchače také několik změn. Radiožurnál zavádí staronový pořad se staronovým názvem Radiofórum, a to v neděli po 17. hodině. Praha se vrací k vysílání rozhlasových her v neděli večer a Vltava mění název pořadu Spektrum na Mozaiku. Ta se tak vysílá nejen ráno od 7 do 9, ale také od 15 do 16 hodin.
Candance Bushnellová – Dům na Páté avenue
Označovat knihu Candance Bushnellové Dům na Páté avenue za román je přinejmenším dosti ambiciózní tah vydavatele, a to i když mluvíme o autorce předlohy k veleslavnému a společensky přelomovému seriálu Sex ve městě. Ve skutečnosti jde spíše o slabou telenovelu v tištěné podobě, kde se do strany sto nestane prakticky nic. Napne-li ale čtenář veškerou svou motivaci a odhodlání a knihu nakonec dočte, o to víc se sám sebe bude ptát, proč to vlastně dělal?
Nick Cave – Smrt Zajdy Munroa
Nová kniha Nicka Cavea se stala hitem dávno před tím, než vyšla. Ne všechny knihy mají to štěstí a ne u všech knih je toto očekávání posléze naplněno. Cave ušel od svých divokých začátků s kapelou The Birthday Party a spontánního románového opusu A uzřela oslice anděla pořádný kus cesty, a co je hlavní, dokázal přitom zůstat sám sebou. Dál píše chytré texty, dál vymýšlí skvělou muziku a dobré romány umí psát taky, jak nyní dokazuje svou Smrtí Zajdy Munroa.