Tipy k poslechu rádia - Olympijské hry
Čekají nás olympijské hry. Radiožurnál o nich bude podrobně informovat, ale Vltava nabídne v pátek v 19:30 přímý přenos koncertu k zahájení her. Na programu je Beethovenova Devátá symfonie. Vltava odvysílá v přímém přenosu ještě další dva koncerty. Ve středu půjde o festival BBC Proms s Jiřím Bělohlávkem. Začátek je ve 20:30. V neděli v 19 hodin začíná přímý přenos koncertu barytonisty Adama Plachetky na Hudebním festivalu Znojmo 2012. V sobotu v 19:45 odvysílá Vltava záznam představení Bizetovy opery Carmen s Magdalenou Koženou v titulní roli.
Letní Sklenice vody pobaví, ale osvěžení nepřináší
Brány letních divadelních scén jsou již otevřeny dokořán a lákají na příjemně strávené večery pod širým nebem. Letní scéna Divadla Ungelt do svého repertoáru letos jako novinku zařadila konverzační komedii Sklenice vody Eugena Scribea. Diváky by k inscenaci mělo přitáhnout především herecké trio Zlata Adamovská, Chantal Poullain a Petr Štěpánek. Bohužel ovšem ani silné obsazení nedokáže skrýt, že na Novém Světě se letos jedná především o nenáročnou zábavu.
Lidová kultura na snímcích Erwina Rauppa
Do 9. září můžete v galerii GAMU navštívit výstavu Erwina Rauppa s názvem Moravská Hellas 1904. Erwin Raupp byl jedním z prvních nejvýznamnějších secesních fotografů. Výstava představuje výběr z fotografií uložených ve sbírkách Moravského zemského muzea v Brně, Slováckého muzea v Uherském Hradišti a Národního muzea v Praze, které Erwin Raupp pořídil během svého pobytu na Moravském Slovácku v roce 1904. Rauppův soubor podává obraz lidové kultury v každodenním i svátečním životě a je jedním z prvních ucelených uměleckých dokumentů na světě.
Cherub Michala Trpáka visí ve Spejsu
Do 23. září je v prostoru Spejs k vidění objekt – socha Michala Trpáka s názvem Cherub současnosti. Socha, visící asi v pěti metrech nad podlahou atria, upoutává pozornost všech zde přítomných. Rozprostírá svá křídla nad jejich hlavami a naznačuje tak, že je chrání, nebo snad kontroluje? Cherub je původně mytologická bytost s bezpohlavním tělem a hlavou vyčnívající ze šatu (či křídel), jejichž látka je pokryta mustrem pavích očí, symbolizujících pohled, vidění, pozorování. V Trpákově chápání a interpretaci se tato bytost vyznačuje ženským tělem eroticky stylizovaným v el grecovském prodloužení a ebenově tmavou barvou, asociující mladou, svůdnou černošku.
Slečna Abigail: hořký bonbón v růžovém pozlátku
Interaktivní inscenace na téma průvodce vztahem mezi mužem a ženou – těžko byste hledali námět, který by v sobě přinášel větší příslib příjemného a velmi zábavného večera. Slečna Abigail, která v Divadle U Hasičů od února radí, jak se seznamovat, randit a uzavírat šťastná manželství, je bohužel příkladem toho, jak snadné je tak velký potenciál nevyužít.
Jovan Dezort: legenda české fotografie
Do 19. srpna probíhá v románsko-gotickém podzemí Staroměstské radnice fotografická výstava Jovana Dezorta s názvem Praha a lidé před 50 lety. Jovan Dezort je legenda československé a české fotografie. Už v deseti letech poprvé fotografoval fotoaparátem na skleněné destičky. Byl válečným fotoreportérem, a to ve Vietnamu, kde v době války dlel půl roku. Jeho fotky jsou výjimečné, jinak by nezískaly mezinárodní ocenění, například Zlatou pečeť na World Press Photo v Haagu (1970) a 3. cenu v mezinárodní soutěži Puls planety (1970) a další. Vybrat ze statisíců negativů ty nejzajímavější snímky z 60. let minulého století, to byl úkol nejenom pro něho, ale i pro jeho manželku a děti. Nakonec je zde k vidění 130 snímků.
Prostě Praha
Do 16. září můžete ve strahovském Památníku národního písemnictví navštívit výstavu Praha – Prag 1900–1945. Metropole c. a k. monarchie, hlavní město Československa, protektorátní město Třetí říše, pole působnosti českých, německých a židovských autorů – tím vším byla Praha v letech 1900 až 1945. Výstava vznikla ve spolupráci se Spolkem Adalberta Stiftera v Mnichově, který se vedle své literárněvědné a historické činnosti věnuje především pořádání různých akcí v oblasti německo-české kulturní výměny. Výstava ukazuje Prahu 1900–1945 jako město dvou jazyků a mnoha spojnic mezi oběma kulturami, o které se zasloužili různí publicisté, vědci a především překladatelé.