Slavný „trpaslík“ Kurt Gebauer v Artinboxu
Pouze do 20. září můžete ještě navštívit v galerii Artinbox jedinečnou výstavu s názvem Kurtura v Perlovce aneb Podzemní pelmel krásy a vlastenectví. Sám pojem „kurtura“ napovídá, že se jedná o výstavu sochaře a fotografa Kurta Gebauera. Výstava v Artinboxu je průřezem Gebauerovy tvorby od 60. let do současnosti. K vidění jsou zde především fotografie doplněné videi malbami, sochami a objekty slavného „trpaslíka“ Kurta Gebauera.
Židovské hřbitovy očima Tomáše Valíka
Galerie St.Vol připravila ve spolupráci s Tomášem Valíkem fotografickou výstavu s názvem Židovské hřbitovy. Autor výstavy je veřejnosti znám více v roli filmového a divadelního herce. Kromě hraní se však věnuje také psaní a fotografování. Tomáš Valík říká, že fotografovat začal pod vlivem svého otce, který ho k focení dovedl: „Fotím rád, jdu po světle.“ Výstavu o židovských hřbitovech lze navštívit do 31. října. Vystavené fotografie můžete i zakoupit.
Photomeetpoint tentorát s tematikou aktu
Až do 1. listopadu se v pražském Kongresovém centru koná třetí ze čtyř výstav projektu Photomeetpoint. Tentokrát si přijdou na své milovníci aktu. Cílem projektu je spojit amatérské fotografy s profesionály. Začínající noví fotografové se zde mají šanci prezentovat svými díly a vystavovat po boku profesionálních fotografů. Tato akce má i charitativní charakter pod záštitou Roberta Vana.
Hunky Dory: Buďte v pohodě v Karlin studios
Pouze do 15. září bude v Karlin studios k vidění mezinárodní skupinová výstava s názvem Hunky Dory, který v angličtině vyjadřuje pohodovou situaci. Vystavující umělci se inspirovali drobnostmi, každodenností, obsesí, ale i různými aktivitami. Jak říkají kurátoři výstavy: „Navzdory tematizaci mnohovrstevnatosti a mnohosti každodenního života nepřebírají tito umělci na sebe břemeno avantgardního patosu a nepozdvihují násilně a vypočítavě běžný život na piedestal umění. Oba světy pro ně stojí na stejné úrovni, posouvá se jen úhel interpretace.“
Srpen 1968 v Klubu Újezd
Až do konce října budou moci návštěvníci Klubu Újezd vidět fotografickou výstavu s názvem Praha 21. srpen 1968 (okupace a vlastizrada). Autorem těchto černobílých fotografií je Bohumil Dobrovolský, který fotoaparátem značky Minolta zachytil chvíle jednoho z mezníků československých dějin, a to okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Sám Dobrovolský říká, že střety vyhledával naprosto cíleně. Nebál se. Jedinou jeho zbraní byl tehdy fotoaparát.
Tipy k poslechu rádia - Víkend s Jarmilou Novotnou
Víkend s Jarmilou Novotnou připravila na sobotu a neděli Vltava. Spočívá ve dvou přímých přenosech z Festivalu Jarmily Novotné v sobotu ve 13 hodin a v neděli ve 12:12, v nahrávce opery La traviata z roku 1941 v sobotu ve 20 hodin a v nedělním pořadu Telefonotéka s Janem Králíkem v 16:30. Navíc uvede Vltava už ve středu ve 20 hodin Akademii s podtitulem Pěvkyně a prezident. Vltava věnuje také pozornost Antonínu Přidalovi, a to nejen v úterý ve 21:30 vysíláním jeho hry Sudičky, ale také v sobotu v 16 hodin v pořadu Výroční průvodce rozhlasovou hrou. 50 let slaví 2. září Kolotoč, a tak se bude v pondělí ve 12:05 vysílat na Dvojce živě a zmíní se o něm tentýž den stanice Vltava v pořadu Rozhlasový rok. Vysílá se ve 12:50, ve 22:45 a v úterý v 5:35. Navíc se Kolotočem zabývá sobotní RozHraní.
Česká duše podle Kanaďanky Jessicy Serran
Knihovna a bar Divus je místem, kde můžete zhlédnout výstavu kanadské výtvarnice Jessicy Serran s názvem Duše z Česka. Kromě výtvarného umění patří mezi zájmy Jessicy Serran i psaní. Výsledkem její literární tvorby je kniha Atlas české duše, která dle slov Ivana Mečla „poskytuje čtenáři – imaginární duši – krajiny, ze kterých je třeba odejít, abychom se konečně ztratili, a souvislosti, jež je potřeba rozpojit, protože smysl jejich spojení je zdánlivý“. Výstava bude v Divusu k vidění do 21. září.