Tipy k poslechu rádia - Rádio Retro - Rozdělený svět
Vysílá Rádio Retro – Rozdělený svět. Na http://www.rozhlas.cz/…vet--1586914 jsou podrobnosti. Stanice se dá poslouchat na internetu, ale také v digitálním rádiu (DAB). Naše tipy proto začínají tipy k poslechu Rádia Retro. Opět se vše každý den opakuje, ale se 4hodinovým zpožděním. Vltava připravila na čtvrteční 20. hodinu premiéru nastudování původní rozhlasové hry Karola Sidona Paní Svět. Hru už rozhlas jednou natočil, ale normalizátoři ji smazali. Hostem pořadu Káva u Kische, který naštěstí nikdo nesmazal, byl v roce 1994 dirigent Libor Pešek a Vltava ho nabídne v sobotu 12. března v 6:30. Tentýž den ve 14 hodin odvysílá stejná stanice rodinné drama irských přistěhovalců v Americe Tak trochu básník.
TIPY K POSLECHU RÁDIA RETRO
PONDĚLÍ
0:00 Bruno Folta se vrátil z RFE (1954)
Více než dvacet let před Pavlem Minaříkem se ze Západu vrátil Bruno Folta, bývalý hlasatel Rádia Svobodná Evropa. Na tiskové konferenci hovořil o poměrech v československé redakci „štvavé vysílačky“ a o životě na Západě. Četl předem připravené odpovědi na předem dohodnuté otázky novinářů.
1:00 Karel Kyncl a Jiří Voskovec v USA (1963)
Rozhovor zahraničního zpravodaje v USA Karla Kyncla s hercem Jiřím Voskovcem. Hovoří o tom, co Voskovec dělal po svém odchodu z Československa, jak se etabloval v Americe, čím se živí, jaké umělecké příležitosti v USA má.
1:32 Karel Kyncl a CIA (1966)
Pořad Karla Kyncla o ústřední americké špionážní agentuře CIA. Hovoří bývalí členové CIA – A. W. Dulles (bývalý ředitel CIA) a R. Bissell (bývalý ředitel operací CIA). Dále piloti Air America, J. Chancellor (ředitel Hlasu Ameriky), F. Sherwood (letecký atašé USA v Guatemale) a další. Pozornost je věnována hlavně akcím CIA v Guatemale a akci v Zátoce sviní (Playa Giron) na Kubě.
2:52 Kronika Rádia Svobodná Evropa (3/15)
Sestřih záběrů z historie československé redakce RFE připravený v roce 1991. Rozhovor s dirigentem Rafaelem Kubelíkem natočil režisér RFE Jan Alfred Holman.
3:28 Kronika Rádia Svobodná Evropa (4/15)
Sestřih záběrů z historie československé redakce RFE připravený v roce 1991. Vyprávěnky Jiřího Voskovce, které se vysílaly v relacích Kompas a Panoráma v letech 1973–1975. V relaci Přítomnost z r. 1980 hovoří Josef Škvorecký o osudu své známé knihy Zbabělci. Dále uslyšíte komentář náboženského redaktora dr. Alexandra Heidlera (Otec Křišťan) o teologii druhého světa v pořadu Náboženství a dnešek – Otce Křišťana uvádí hlasatelka Rozina Jadrná.
4:00 Manželé Wardovi z USA žádají o azyl v ČSR (1954)
Záznam tiskové konference s manželi Wardovými, hudebníky z USA, kteří se rozhodli požádat o politický azyl v komunistickém Československu. Život v kapitalismu je pro ně nepřijatelný.
4:34 Zdeněk Nejedlý o studené válce (1953)
Pravidelná promluva ministra Zdeňka Nejedlého v pořadu Na okraj dne 11. 1. 1953.
5:04 Reportáž Jana Petránka z Vietnamu (1965)
Reportáž Jana Petránka z amerického leteckého útoku na Vietnamskou demokratickou republiku. Autentické zvukové záběry z 11. 2. 1965 a rozhovor se zajatým americkým pilotem.
6:44 Kronika Rádia Svobodná Evropa (6/15)
Sestřih záběrů z historie československé redakce RFE připravený v roce 1991. Rozhovor s mladým čs. uprchlíkem Petrem ve Vídni z roku 1963, projev Václava Havla pro Mnichovskou redakci ke vzniku Čs. republiky pronesený 28. 10. 1988.
7:01 Káva u Kische – Ivan Kraus (1993)
Hovory o lidech, věcech a událostech. Hostem je Ivan Kraus, spisovatel žijící v Paříži, v Baden-Badenu a v Praze. Připravili Ota Nutz a Jiří Vejvoda.
8:00 Návrat cestujících z „vlaku svobody“ (1951)
Podle dobové propagandy dne 11. září 1951 skupina teroristů řízená americkým agentem provedla únos cestujících rychlíkového vlaku, který jel směrem z Chebu do Aše. Rozhovor s občany odvlečenými vlakem do německého města Selb.
9:36 Setkání veteránů ze západní i východní fronty (1968)
Sestřih ze setkání zahraničních vojáků všech front 2. světové války ve Slovanském domě v Praze. Průlomová událost, která poprvé po roce 1948 přivedla do éteru jména jako Karel Klapálek nebo Karel Janoušek. Reportáž připravili Zdeněk Kárl, Slavomil Vondrášek a Zdeněk Svěrák.
10:27 Kronika Rádia Svobodná Evropa (8/15)
Sestřih záběrů z historie československé redakce RFE připravený v roce 1991. Výňatky z vystoupení generálního tajemníka ÚV KSČ Milouše Jakeše na Červeném Hrádku dne 17. 7. 1989 komentuje Milan Schulz.
11:00 Káva u Kische – Karel Kyncl (1990)
Hovory o lidech, věcech a událostech. O zvláštním kouzlu Anglie a knize „Moje Británie“ hovoří zahraniční zpravodaj Karel Kyncl. Připravili Ota Nutz a Jiří Vejvoda.
12:00 Viliam Široký o Varšavské smlouvě (1955)
Projev předsedy vlády Viliama Širokého po návratu z Varšavy, kde byla podepsána smlouva o vzájemné spojenecké pomoci socialistických zemí.
12:37 Zdeněk Nejedlý o návrhu na odzbrojení (1960)
Ministr Zdeněk Nejedlý hovoří 24. 1. 1960 o návrhu Nikity Sergejeviče Chruščova, nejvyššího představitele Sovětského svazu, na odzbrojení.
13:01 Malý velký svět – reportáž z Kuby (1962)
Pásmo rozhovorů, hudby a vzpomínek na pobyt v zemi, která se teprve před krátkou dobou vydala na cestu budování socialismu. Pořadem provází autor Antonín Přidal.
14:29 Kronika Rádia Svobodná Evropa (9/15)
Sestřih záběrů z historie československé redakce RFE připravený v roce 1991. Oslava 50. narozenin spisovatele Jana Čepa ve studiu 1, RFE Mnichov v prosinci 1952. Při té příležitosti promluvil tehdejší ředitel Čs. stanice RFE dr. Miroslav Kohák. Miroslav Šašek ocitoval, co o Janu Čepovi napsal F. X. Šalda, a na to promluvil Egon Hostovský.
14:57 Kronika Rádia Svobodná Evropa (10/15)
Sestřih záběrů z historie československé redakce RFE připravený v roce 1991. Úvahy namluvené Janem Čepem v šedesátých letech.
15:30 Kronika Rádia Svobodná Evropa (11/15)
Sestřih záběrů z historie československé redakce RFE připravený v roce 1991. Ferdinand Peroutka v rozhovoru s redaktorem Jiřím Kárnetem v New Yorku na konci šedesátých a na konci sedmdesátých let.
16:00 Výpověď reemigranta Václava Sirotka (1954)
Předem připravená výpověď reemigranta Václava Sirotka, který odešel z Československa v roce 1947 a za 7 let se vrátil. Koncipováno jako promluva k mládeži. Popis neutěšených poměrů v uprchlickém táboře Valka u Norimberku, popis poměrů ve francouzské cizinecké legii – varování mládeže před vstupem do ní.
17:10 Jaroslav Hutka hraje emigrantům ve Švýcarsku (80. léta)
Amatérský nedatovaný záznam koncertu pro emigranty ve Švýcarsku, kde Jaroslav Hutka nejen hraje svoje písničky, ale v mluvených vstupech zaznívají úvahy cenné s odstupem času jako dokumentární vhled do specifického prostředí exilu. Jaroslav Hutka u mikrofonu Rádia Retro také vzpomíná na tehdejší dobu a okolnosti konání těchto koncertů.
19:00 K. Kyncl telefonuje z BBC W. Matuškovi do USA (1986)
V době, kdy Waldemar Matuška emigroval do USA, působil někdejší československý novinář Karel Kyncl v BBC. 3. září 1986 vysílal telefonický rozhovor, ve kterém slavný zpěvák oznámil, že se rozhodl odejít do exilu.
20:00 Zahraniční zpravodajové o zemích, kde působí (1963)
V době, kdy Československý rozhlas oslavoval 40. výročí zahájení pravidelného vysílání v našich zemích, pozvala Veronika Matějová k mikrofonu zahraniční korespondenty, aby hovořili – tentokrát spíše v intencích životního stylu – o zemích, kde působili nebo aktuálně jsou. Tématem je exotické jídlo, nesnáze v dopravě, automobily, pracovní den korespondenta, rasismus v USA, anglický víkend, pařížské ženy, orientální dívky, moderní doba v USA, dovolená, volný čas a život lidí v zahraničí, Indiáni v USA. Hovoří zahraniční dopisovatelé Věra Štovíčková (Afrika), Dušan Ruppeldt (Indie), Karel Kyncl (New York), Miloslav Pátek (Londýn), Jan Černý (Paříž), Květoslav Faix (Bonn), Svetozár Štúr (Berlín), Jan Petránek (Moskva), Vladimír Kučera (Egypt), Ludvík Čermák (USA).
22:45 Opožděné rozhovory – Pavel Landovský (1990)
Portréty spisovatelů, vědců, publicistů a politiků, kteří nemohli řadu let veřejně vystoupit. Připravil a slovem provází Jan Hůla.
23:28 Opožděné rozhovory – A. J. Liehm (1990)
Portréty spisovatelů, vědců, publicistů a politiků, kteří nemohli řadu let veřejně vystoupit. Připravil a slovem provází Jan Hůla.
ÚTERÝ
0:00 Návrat cestujících z unesených letadel (1950)
Sestřih rozhovorů s pasažéry z letadel unesených do Erdingu nedaleko Mnichova 24. 3. 1950. Hovoří cestující z letadla, které startovalo z Brna, dále cestující letící z Ostravy. Vypovídá také navigátor a telegrafista Jan David Rudolf (o nuceném přistání) a poslanec Národního shromáždění A. Fiala, který byl na palubě uneseného letadla, hovoří o potížích a zacházení s unesenými občany.
0:24 Rozhovor s reemigrantem Vítězslavem Bartákem (1963)
Reemigrant Vítězslav Barták hovoří o okolnostech, proč se vrátil se svým synem z USA zpět do Československa. Hovoří o svých dojmech z USA. Kritika pracovního prostředí, technického a strojového vybavení v amerických továrnách. Ostrá kritika společenských vztahů a sociálních poměrů v USA. Patnáctiletý Vítězslav Barták ml. kritizuje zaostalost amerického školství a americkou kinematografii.
1:15 Kronika Rádia Svobodná Evropa (1/15)
Sestřih záběrů z historie československé redakce RFE připravený v roce 1991. Část první vysílací hodiny dne 1. 5. 1951. Projev prvního šéfredaktora Ferdinanda Peroutky, část projevu T. G. Masaryka z 28. 10. 1928 z gramofonové desky, poselství Rady svobodného Československa k zahájení vysílání RFE v češtině a slovenštině. Dále hovoří Pavel Tigrid, programový ředitel.
2:26 Opožděné rozhovory – manželé Škvorečtí (1990)
Portréty spisovatelů, vědců, publicistů a politiků, kteří nemohli řadu let veřejně vystoupit. Hostem pořadu jsou spisovatelé Zdena Salivarová a Josef Škvorecký. Pořad připravil a slovem provází Jan Hůla.
3:07 Káva u Kische – Marcia Davenport (1990)
Hovory o lidech, věcech a událostech. Hosty pořadu jsou americká spisovatelka Marcia Davenportová a český překladatel, informatik a historik Vladimír Smetáček. Připravili Ota Nutz a Jiří Vejvoda.
DALŠÍ TIPY K POSLECHU RÁDIA
PONDĚLÍ 7. BŘEZNA
9:30 ČRo Vltava – David Sedaris: Kyklop
Z knihy současného amerického humoristy v překladu Hany Ulmanové
připravila Marie Nováková. Účinkuje Jaroslav Plesl. Režie Jaroslav
Kodeš.
Povídky Davida Sedarise se vysílají od pondělí do pátku ve stejném
čase.
Více na http://www.rozhlas.cz/…ris--1590697
19:30 ČRo Vltava – 89. koncertní sezóna Symfonického orchestru Českého rozhlasu 2015–16
Přímý přenos 8. abonentního koncertu řady Klasika s noblesou
z Dvořákovy síně Rudolfina v Praze. Řídí Ondrej Lenárd. Sólista Jan
Klika. Gioacchino Rossini: Tancred. Předehra k opeře (7 min). – Robert
Schumann: Koncert pro violoncello a orchestr a moll op. 129 (30 min). – P. I.
Čajkovskij: Francesca da Rimini. Fantazie pro orchestr a moll op. 32 (25
min). – Leoš Janáček: Taras Bulba. Rapsodie pro orchestr podle N. V.
Gogola (20 min). Uvádí Jitka Novotná.
Více na http://www.rozhlas.cz/…rda--1589605
21:00 ČRo Dvojka – Klub osamělých srdcí seržanta Pepře
Připravil a uvádí Jiří Černý.
22:00 ČRo Dvojka – Daniel Glattauer: Každá sedmá vlna (1/10)
Rakouský milostný román v e-mailové korespondenci pro rozhlas upravil
Ludvík Němec. Překlad Iva Kratochvílová. V režii Lukáše Kopeckého
účinkují Jana Štvrtecká, Martin Sláma a Jiří Valůšek. (Brno)
Vysílá se od pondělí do pátku ve stejném čase.
Více na http://www.rozhlas.cz/…lna--1586915
22:00 ČRo Vltava – Dino Buzzati: Obluda
Povídka italského spisovatele. Z překladu Kateřiny Vinšové připravil Petr Turek. Účinkuje Jiří Ornest. V roce 2005 natočil režisér Vlado Rusko.
23:33 ČRo Plus – Martin C. Putna: Obrazy z kulturních dějin americké religiozity (3/5)
Vybírá a čte autor. V minulých dílech jsme se seznámili s Amerikou
puritánskou i s Amerikou židovskou, dnes nás čeká exkurze do světa
afroamerické religiozity.
Vysílá se každý den ve stejném čase. První část už v sobotu
5. března, druhá v neděli 6. března.
ÚTERÝ 8. BŘEZNA
20:00 ČRo Vltava – Koncertní sezóna Dallaského symfonického orchestru
Leonard Bernstein: Serenáda podle Platonova Symposia (32 min). – Symfonie č. 3 Kaddiš (40 min). Sólisté Ronald Guttman (vypravěč), Kelley Nassief (soprán), spoluúčinkují smíšený sbor Dallas Symphony Chorus a dětský sbor Children's Chorus of Greater Dallas. Dirigent Jaap van Zweden. Záznam koncertu v sále Morton H. Meyerson Symphony Center ze 14. 5. 2015. Z nabídky mezinárodní hudební výměny Eurorádia připravil Petr Veber.
21:30 ČRo Vltava – George Tabori: Jak být šťastný a neuštvat se
Jak dosáhnout šťastného pocitu v životě i lásce? Ironická hra známého dramatika s kulturními archetypy s výrazným filozofickým přesahem. Oidipus a Don Juan očima Georga Taboriho. Přeložila Magdalena Štulcová. Dramaturg Hynek Pekárek. Režie Aleš Vrzák. Osoby a obsazení: Vypravěč a Starý Cvi (Josef Somr), Mladý Šabtaj Cvi (Kamil Halbich), Iokaste (Eliška Balzerová), Oidipus (Jan Dolanský), Don John (Alois Švehlík) a Amanda Lollypop (Pavla Beretová). Natočeno v roce 2011.
STŘEDA 9. BŘEZNA
21:45 ČRo Vltava – Katie Burningham: Pata, špička, přísun
Dokument o stáří, samotě i porozumění. Příběh nevšedního přátelství šestaosmdesátiletého Boba Hilla a osmadvacetileté Katie, která k Bobovi dochází na hodiny tance.
ČTVRTEK 10. BŘEZNA
18:30 ČRo Vltava – Josef Váchal: Malíř na frontě (1/5)
Četba na pokračování z prózy výtvarníka a spisovatele, v níž
zachytil vzpomínky na události ze svého nedobrovolného pobytu v Itálii
v letech 1917–1918. Připravil a režii má Petr Adler. Účinkuje Ivan
Řezáč. Natočeno v roce 2008.
Vysílá se každý den ve stejném čase.
20:00 ČRo Vltava – Karol Sidon: Paní Svět
Bez lásky je rozum hloupý. Tragikomedie o poznání, bláznovství a lásce. Hudba Zdeněk Zdeněk. Dramaturg Hynek Pekárek. Režie Hana Kofránková. Osoby a obsazení: Demokritos (Josef Somr), Hippokrates (František Němec), Damasos (Václav Postránecký), Peitho (Dana Černá) a ženský hlas (Johanna Tesařová). Natočeno v roce 2015.
23:33 ČRo Plus – Martin C. Putna: Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity (1/5)
Po knize Obrazy z kulturních dějin americké religiozity vydal Martin
Putna další práci o vlivu náboženského života na kulturu a společnost,
tentokrát však zaměřenou na Rusko. V první části četby na
pokračování z knihy Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity se
vrátíme hluboko do minulosti. Četbu připravil autor a uslyšíte ji v jeho
podání.
Vysílá se každý den ve stejném čase.
PÁTEK 11. BŘEZNA
20:00 ČRo Vltava – Páteční večer
Shakespeare a ženy. Sto třicet ženských postav v díle Williama Shakespeara. Ženy milující i zrádné, poslušné i vzpurné, bohyně i kurtizány. – „Ženě přísluší udržovat domov, stejně jako jí přísluší být zticha“ (z dobové příručky o manželství). – Když chlapec převlečený za ženu, hraje ženu převlečenou za muže. – Kolik podob má Ofélie? – Kordeliino mlčení. V ukázkách z her Zkrocení zlé ženy, Romeo a Julie, Jak se vám líbí, Večer tříkrálový, Hamlet, Othello a Král Lear účinkují Jan Vlasák, Lada Jelínková, Jana Stryková, Radek Zima, Marika Procházková, Andrea Elsnerová a Sabina Vojvodová-Langrová a z archivních snímků Lenka Krobotová, Simona Stašová, Boris Rösner, Otakar Brousek ml. a Barbora Hrzánová. Připravil a uvádí překladatel Martin Hilský. Spolupráce na pořadu Jarmila Konrádová. Režie Markéta Jahodová. Natočeno v roce 2012.
22:00 ČRo Vltava – Radioateliér
Polské vibrace. Agnieszka Waligórska, Pekka Sirén: XXX Love. Krszysztof Wolek: Mobile Variations. Natočeno v roce 2016.
23:15 ČRo Vltava – Hudební fórum speciál
Mezinárodní soutěž elektroakustické hudby Musica Nova 2015. Přehled vítězných skladeb představí předseda soutěže Rudolf Růžička. Elizabeth L. Anderson: Solar Winds… and Beyond (18 min). – Michal Rataj: Small Imprints (6 min). – Winter Shadowy (9 min). – Adrian Moore: Nebula Sequence. Výběr (20 min). – James O´Callaghan: Isomorphic (10 min). – Robert Scott Thompson: Metta (14 min). – Jiří Lukeš: Dozvuky. Výběr (19 min). Připravil a uvádí Jan Hlaváč. (Brno)
SOBOTA 12. BŘEZNA
6:30 ČRo Vltava – Káva u Kische
Hovory o lidech, věcech a událostech poslouchané s odstupem čtvrt století. Hostem Oty Nutze a Jiřího Vejvody byl dirigent Libor Pešek. (1994)
11:30 ČRo Vltava – Sherwood Anderson: Smrt v lese
Bezútěšný příběh z amerického Středozápadu. Připravil Dominik Mačas. Překlad Eva Kondrysová. Účinkuje Martin Stránský. Režie Miroslav Buriánek. (Plzeň)
13:00 ČRo Dvojka – Ranní ptáček
Podle stejnojmenné novely Erica Malpasse s použitím překladu Olgy Rychlíkové pro rozhlas napsala Alena Bechtoldová. Hudba Josef Pech. Dramaturg Ivan Hubač. Režie Karel Weinlich. Účinkují: Jakub Zdeněk, Alexandra Tomanová, Tomáš Töpfer, Vlastimil Brodský, Jiřina Jirásková, Věra Kubánková, Jaroslav Konečný, Michal Pavlata, Ivan Gübel, Jana Synková, František Němec, Jana Drbohlavová, Petr Lněnička a Jakub Dvořák. Natočeno v roce 1989.
14:00 ČRo Vltava – Eugene O'Neill: Tak trochu básník
Rodinné drama irských přistěhovalců v Americe. Přeložil Břetislav Hodek. Rozhlasová úprava Marie Říhová. Dramaturg Jiří Hubička. Režie Lída Engelová. Osoby a obsazení: Cornelius Melody (Alois Švehlík), Nora (Dana Syslová), Sára (Lenka Krobotová), Mickey Maloy (Pavel Kříž), Jamie Gregan (Svatopluk Skopal), Deborah Harfordová (Jana Preissová), O´Dowd (Zdeněk Maryška), Dan Rocha (Jan Szymik) a Nicholas Gadsby (Jaromír Meduna). Natočeno v roce 1999.
16:00 ČRo Vltava – Fortissimo
Koncert ze skladeb, které zatřásly hudebním světem. Otmar Mácha: Koncert pro housle a orchestr (20 min). Sólista Ivan Ženatý. Hraje Symfonický orchestr Čs. rozhlasu v Praze, řídí Vladimír Válek. – Miloslav Kabeláč: Symfonie č. 1 op. 11 pro smyčcový orchestr a bicí nástroje (34 min). Hraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu, řídí Marko Ivanović. Připravil a uvádí Otomar Kvěch.
17:45 ČRo Vltava – Událost ulice
Pásmo z veršů českého básníka Jana Nováka připravil Petr Motýl. Účinkují Anna Bendová, Otakar Brousek ml. a Jiří Schwarz. Skladby Bobo Stensona vybral Ladislav Železný. Režie Jaroslav Kodeš.
19:00 ČRo Vltava – Claudio Monteverdi: Odysseův návrat do vlasti
Opera o prologu a třech dějstvích na libreto Giacoma Badoara. Osoby a obsazení: Odysseus (Christoph Prégardien), Penelope (Bernarda Fink), Telemaco, Siréna (Christina Högman), Eumete (Martyn Hill), Ericlea (Jocelyn Tayllon), Antinoo (David Thomas), Pisandro, L'umana fragilita (Dominique Visse), Iro (Guy de Mey), Anfinomo (Mark Tucker), Melanto (Furidah Subrata), Eurimaco (Jörg Dürmüller), Minerva, Fortuna (Lorraine Hunt), Neptun, Tempo (Michael Schopper), Zeus (Olivier Lallouette), Juno (Claron McFadden), Amor, Siréna (Martina Bovet), Najády (Francesca Congiu, Elisabeth Scholl). Concerto vocale řídí René Jacobs. Připravili a uvádějí Jindřich Bálek a Václav Tollar.
20:00 ČRo Dvojka – Studio Retro
Týdeník na rozhraní současnosti a minulosti. Z archivu Českého rozhlasu, ale třeba i ze vzpomínek rozhlasových tvůrců či dalších pramenů vybírá a uvádí Tomáš Černý.
22:00 ČRo Dvojka – Stephen Leacock: Štěstí za každou cenu
Podle povídek „Až bude dokončena regulace společenských pravidel“ a „Průvodce dokonalého milence“ s použitím překladu Jany Melicharové a Františka Vrby pro rozhlas zdramatizoval a režii má Jaroslav Kodeš. Účinkuje Dan Kranich, Jitka Jirsová a Radek Zima.
NEDĚLE 13. BŘEZNA
6:35 ČRo Vltava – Jan Sokol: Morálka na trhu
Z úvah někdejšího disidenta, filozofa a pedagoga. Psáno roku 1994. Připravil Jiří Vondráček. Účinkuje Jan Vlasák. Režie Vít Vencl.
8:05 ČRo Dvojka – Toulky českou minulostí
Vpád barbarů. 1081. schůzku nad knihou Petra Hory-Hořejše připravil Josef Veselý.
10:30 ČRo Vltava – Egon Hostovský: Půlnoční pacient (6/6)
Český lékař v síti špionážních centrál. Dramatizace Jan Kolář. Dramaturgie Jana Paterová. Režie Markéta Jahodová. Osoby a obsazení: Arnošt Malík (Jan Hartl), matka dr. Malíka (Blanka Bohdanová), Jiří Kaminský (Bohumil Klepl), číšnice (Eva Špreňarová), první policista (Petr Lněnička), Ruth Steinová (Vilma Cibulková), malíř pokojů (Jan Szymik), druhý policista (Pavel Nečas), Albert Prengel (Petr Nárožný), první šéf (Hanuš Bor), druhý šéf (Martin Zahálka) a hlasatel (Lubor Šonka). Natočeno v roce 2006.
11:30 ČRo Vltava – Fonogramy
Návraty po stopách zvuku. Počet posluchačů je dokladem pokroku a kulturní vyspělosti aneb Milión kouzelných skřínek. Návrat do doby milióntého rozhlasového posluchače připravil a uvádí Jiří Hubička.
13:05 ČRo Dvojka – Pán vod na Sněžníku
Původní rozhlasovou pohádku napsal Rudolf Felzmann. Hudba Jiří Strohner. Dramaturgie Václava Ledvinková. Režie Jaroslav Kodeš. Účinkují: Dana Černá, Igor Bareš, Petr Halíček, Martin Zahálka, Kryštof Nohýnek, Jitka Jirsová, Jana Altmanová a Oldřich Vlach. Natočeno v roce 2014.
14:00 ČRo Vltava – Amerika ve verších a tónech 1 – Od Východu na Západ
Pořad věnovaný americké poezii od Walta Whitmana po Beat Generation, od písní z občanské války po blues a jazz. Jedinečná kompozice Josefa Jařaba představí vývoj zacházení s obrazem a slovem v dílech nejvýraznějších amerických básníků tak, jak se poezie s lidmi šířila po severoamerickém kontinentu. Kromě autora v pořadu účinkují Ivana Plíhalová a Petr Kubes. Režie Tomáš Soldán.
20:00 ČRo Vltava – Schůzky s literaturou
V ráji u Rajských aneb Obsluhoval jsem anglického krále. Rozhlasové pátrání po inspiračních zdrojích stejnojmenného románu Bohumila Hrabala, který autor vychrlil během osmnácti dnů horkého léta roku 1971 v Kersku. Literární cestopis ve směru: Sadská – Čáslav – Velenka, neboli hotel Modrá hvězda, čáslavské železniční nádraží i bývalý nevěstinec U Rajských a venkovský hřbitov vykopaný v minerálních pramenech. Ve spolupráci s Hrabalovým životopiscem Tomášem Mazalem připravil a režii má Miloš Doležal. Hovoří historička Stanislava Klečáková, železniční publicista Roman Vlasák, pamětník Zdeněk Jirout, majitel hotelu Modrá hvězda Jaroslav Vrána, z archivních nahrávek Bohumil Hrabal a autoři pořadu. Ukázky čte Vojtěch Hájek.
20:00 ČRo Dvojka – Inger Johanne Strom: Blizkabytost.com
Ironický pohled na problém lidské osamělosti. Přeložila Karolína Stehlíková. Dramaturg Hynek Pekárek. Režie Apolena Novotná. Účinkují: Tatina Vilhelmová, Tomáš Vacek, Petr Stach, Dorota Tučková, Gustav Hašek, Eva Leinweberová, Lukáš Hlavica, Apolena Novotná, Radek Holub, Dana Reichová, Jiří Laštovka, Šárka Vykydalová, Eduard Jenický, Vojtěch Jiří Podrazil, Jakub Schindler, Barbora Šrámková, Katharina Kasíková a Katie Alžběta Braun. Natočeno v roce 2011.
21:00 ČRo Vltava – Rondo
Americké nahrávky Rudolfa Firkušného. Leoš Janáček: Frýdecká panna Maria z cyklu Po zarostlém chodníčku. – W. A. Mozart: Sonáta pro housle a klavír Es dur K 481. Výběr. Spoluúčinkuje Erika Morini (housle). – Antonín Dvořák: Biblické písně op. 99. Výběr. Zpívá Gabriela Beňačková (soprán). – Fryderyk Chopin: Sonáta pro violoncello a klavír g moll op. 65. Výběr. Spoluúčinkuje Gregor Piatigorsky (violoncello). – Leoš Janáček: Concertino. Spoluúčinkuje The Philadelphia Woodwind Quintet a hosté. – Johannes Brahms: Koncert pro klavír a orchestr č. 1 op. 15. Výběr. Newyorskou filharmonii řídí Guido Cantelli. – Bohuslav Martinů: Koncert č. 2 pro klavír a orchestr. Festivalový orchestr v Aspenu řídí Walter Süsskind. Připravila a slovem provází Renáta Spisarová. (Ostrava)