Tipy k poslechu rádia - Pomalé hroucení dovnitř
Pomalé hroucení dovnitř je rozhlasový dokument Miloše Doležala o roce 1989 z pohledu tří životních příběhů. Vltava ho nabídne ve středu ve 21:45. V úterý a ve čtvrtek vždy ve 20 hodin odvysílá Vltava přímým přenosem další dva koncerty festivalu Hudební fórum Hradec Králové. Verše Františka Halase a Jana Skácela zazní v Souzvuku v neděli 9. listopadu v 16 hodin na Vltavě.
PONDĚLÍ 3. LISTOPADU
9:30 ČRo Vltava – Václav Vokolek: Listopad
Vyprávění o rozpočítávání, svatém Martinu, posvícení a osvícení v autorské interpretaci.
19:30 ČRo Vltava – Koncertní sezóna
88. koncertní sezóna Symfonického orchestru Českého rozhlasu 2014–15. Přímý přenos 2. abonentního koncertu řady Klasika s noblesou z Dvořákovy síně Rudolfina v Praze. Řídí Ondrej Lenárd. Sólista Vladimir Sverdlov-Ashkenazy (klavír). Maurice Ravel: La valse. Choreografická báseň pro orchestr (13 min). – Koncert pro klavír a orchestr G dur (22 min). – Claude Debussy: Preludium k Faunovu odpoledni podle básně Stephana Malarmého (10 min). – Moře. Tři symfonické skici pro orchestr (25 min). Uvádí Jitka Novotná.
20:10 ČRo Plus – Politická literatura
Čím se zabývala normalizační angažovaná próza? Jaká díla psali spisovatelé, kteří vycházeli vstříc dobovým ideologickým požadavkům a vytvářeli obraz minulosti, jenž měl legitimizovat komunistický režim? Dozvíte se z knihy Aleny Fialové Poučeni z krizového vývoje aneb Poválečná česká společnost v reflexi normalizační prózy. Připravil Petr Žantovský.
21:00 ČRo Dvojka – Klub osamělých srdcí seržanta Pepře
Připravil a uvádí Jiří Černý.
22:00 ČRo Vltava – Sylvie Richterová: Zpětné zrcátko
Momentka ze dvou světů – Itálie a brněnských Hádů ve vypjatých chvílích na sklonku roku 1989, v níž se kříží osudy navrátilce z exilu a osud spolupracovníka StB. Pro rozhlas připravila autorka. Dramaturgie Tomáš Sedláček. Režie Radim Nejedlý. Připravilo Brno.
ÚTERÝ 4. LISTOPADU
9:30 ČRo Vltava – Mozart píše Konstancii (1/3)
Čtení ze skladatelových dopisů z let 1782 až 1791. Z překladu
Vlasty Reittererové pro rozhlas upravil a režijně nastudoval Michal Bureš.
Účinkuje Petr Kubes. Připravila Olomouc.
Další části se vysílají ve středu a ve čtvrtek ve stejném čase.
20:00 ČRo Vltava – Hudební fórum Hradec Králové
Přímý přenos festivalového koncertu ze sálu Filharmonie. Gija Kančeli: Symfonie č. 5 (29 min). – Valentin Silvestrov: Symfonie č. 5 (42 min). Hraje Janáčkova filharmonie Ostrava, řídí Pavel Šnajdr. Uvádí Wanda Dobrovská.
21:45 ČRo Vltava – Petr Kolečko: Soumrak bodů
Téměř antické drama o vysokých ideálech a tragických osudech ve světě fotbalu. Dramaturgie Kateřina Rathouská. Režie Jan Frič. Osoby a obsazení: Jaroslav (Jan Konečný), Judita (Vladimíra Striežencová), Karel (Lukáš Příkazký), Eda + 1. fanoušek (Vojtěch Dvořák), 2. fanoušek (Jiří Panzner), hlasy (Petr Kolečko a Václav Šůs). Natočeno v roce 2007.
STŘEDA 5. LISTOPADU
20:00 ČRo Vltava – Akademie
„Bude vojna, bude…“. Píseň a slovo za první světové války. Připravili Vlasta Reittererová a Jan Andreska. Účinkují Jiří Lábus, Apolena Veldová, Tomáš Pergl, Otakar Brousek ml., Josef Somr, Jiří Litoš, Petr Šplíchal, Petr Mandel, Markéta Jahodová a členové Dismanova rozhlasového dětského souboru: Marie Žáková, Gabriel Martin a Tobiáš Vacek. Mistři zvuku Jitka Kundrumová a Roman Špála. Hudební spolupráce Vlasta Reittererová a Libor Dřevikovský. Režie Markéta Jahodová.
21:45 ČRo Vltava – Miloš Doležal: Pomalé hroucení dovnitř
Rok 1989 z pohledu tří životních příběhů (policistů Ludvíka Pince, Jaroslava Hurta a disidentky Evy Vorlíčkové), skrze amatérské zvukové záběry z protikomunistických demonstrací i skrze dobové vysílání tehdejšího Československého rozhlasu.
ČTVRTEK 6. LISTOPADU
20:00 ČRo Vltava – Hudební fórum Hradec Králové
Přímý přenos festivalového koncertu ze sálu Filharmonie. Arvo Pärt: Festina lente (8 min). – Louis Andriessen: Mysteriën (31 min). – Unsuk Chin: Miroirs des temps (40 min). Zpívají Gentlemen Singers s uměleckým vedoucím Richardem Uhlířem, hraje Filharmonie Hradec Králové, řídí Marek Štryncl. Uvádí Wanda Dobrovská.
22:00 ČRo Vltava – Pavel Šoltész: Snídaně před pohřbem
Parafráze antického dramatu se zamýšlí nad důsledky politiky vedené násilnými a zákeřnými prostředky. Scénická hudba Zdeněk Šikola. Dramaturg Josef Hlavnička. Režie Lída Engelová. Osoby a obsazení: Kreon (Josef Somr) a Haimon (Lukáš Hlavica). Natočeno v roce 1992.
PÁTEK 7. LISTOPADU
9:30 ČRo Vltava – Lenka Procházková: Milostiplná
Monolog ženy o lásce ztracené a znovunalezené. Dramaturg Hynek Pekárek. Režie Hana Kofránková. Účinkuje Simona Stašová. Natočeno v roce 1993.
15:05 ČRo Vltava – Uvízlé věty Karla Hvížďaly
O Mašínech jako o dětech svého otce. Esej v autorské interpretaci. Režie Dimitrij Dudík.
20:00 ČRo Vltava – Páteční večer
25 let poté: divadlo. Co jsme čekali od divadla v roce 1989 a co od něj čekáme teď? O českém divadle před pětadvaceti lety a dnes hovoří Karel Král, šéfredaktor časopisu Svět a divadlo, Vladimír Procházka, ředitel Činoherního klubu v Praze, režisér a herec Miroslav Krobot a profesor Jaroslav Vostrý, ředitel Ústavu dramatické a scénické tvorby DAMU. Připravil Vít Vencl.
22:00 ČRo Vltava – Radioateliér
Polské akustické rezonance #1. Eugeniusz Rudnik: Elegy to the Victims of War (1982). Připravil Michal Rataj. Natočeno v roce 2014.
23:15 ČRo Vltava – Hudební fórum speciál
Expozice Nové hudby Brno. Historie i současnost hudební přehlídky. Připravili Viktor Pantůček a Jan Hlaváč. Připravilo Brno.
SOBOTA 8. LISTOPADU
6:30 ČRo Vltava – Soukromý dotazník
Jan Trefulka. Rozhovory poslouchané s odstupem času. Se spisovatelem hovořil Vlado Príkazský v roce 1993.
8:55 ČRo Vltava – Polní pošta (díl osmý)
Od „Kalendáře 1. střeleckého pluku Jana Husa na rok 1919“ k brožuře „Na cestu domů mořem“. Cyklus kompozicí z dopisů a deníků českých vojáků z front první světové války a odpovědí ze zázemí, které nám také poskytli posluchači stanice Vltava. Tentokrát navštívíme Oddělení vzácných tisků Městské knihovny v Praze, které vlastní ojedinělou sbírku tisků, které vydávaly československé legie v Rusku. Připravili Pavla Horáková a Jiří Kamen.
9:30 ČRo Vltava – Vše je imaginace, představa? aneb Podoby faustovského mýtu se zvláštním přihlédnutím k Josefu Váchalovi
S Vladimírem Justem o jeho knize „Faust jako stav zadlužení“ a s Marií Rakušanovou, autorkou knihy „Josef Váchal. magie hledání“, na stejnojmenné výstavě v Domě U Kamenného zvonu.
11:30 ČRo Vltava – Edward Stachura: Pár skleniček
Povídku polského autora přeložila Helena Stachová. Účinkuje Václav Knop. V roce 1999 natočil režisér Vladimír Gromov.
13:05 ČRo Dvojka – Věra Eliášková: Tadeášovy záhady
Rozhlasová úprava a dramaturg Ivan Hubač. Hudba Jiří Strohner. Režie Vladimír Gromov. Účinkují: Tobiáš Vacek, Jiří Köhler, Ondřej Kobrle, Erik Fiala, Martin Sucharda, Magdalena Podrazilová, Lenka Švorcová, Lucie Pernetová, Klára Doležalová, Petr Oliva, Rostislav Novák, Tomáš Pergl, Jaroslav Horák, Milan Křivohlavý, Sidonia Borkovcová, Anna Rybová, Martina Vachalová, Matěj Divecký, Josef Kaňka a Lukáš Kostka. Natočeno v roce 2011.
14:00 ČRo Vltava – Václav Štech: Třetí zvonění
Komedie plná zmatků kolem jedné svatby. Rozhlasová úprava Otakar Kosek. Dramaturgie Jana Paterová. Režie Otakar Kosek. Osoby a obsazení: Sadílek (Vladimír Brabec), Ema (Jana Drbohlavová), Kváčková (Jana Paulová), doktor Hudec (Bohumil Klepl), Růženka (Monika Coufalová), Kaštyl (Stanislav Zindulka), bábi (Antonie Hegerlíková), Pilz (Miroslav Táborský), Kejval (Vladimír Mrva), posel (Roman Hemala) a Hvězdínský (Aleš Procházka). Natočeno v roce 2001.
16:00 ČRo Vltava – Fortissimo
Koncert ze skladeb, které zatřásly hudebním světem. Zdeněk Fibich: V podvečer op. 39. Selanka pro orchestr (16 min). – Symfonie č. 2 Es dur op. 38 (37 min). Hraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu, řídí Stanislav Bogunia. Připravil a uvádí Otomar Kvěch.
17:45 ČRo Vltava – Ach, tihle staří čínští básníci
Pásmo z veršů českých básníků, inspirovaných čínskou poezií a jejími motivy. Připravil Petr Adámek.
19:00 ČRo Vltava – Čajovna
Karel Kryl v exilu – 80. léta. Připravil a uvádí Aleš Opekar.
20:00 ČRo Dvojka – Studio Retro
Týdeník na rozhraní současnosti a minulosti. Z archivu Českého rozhlasu, ale třeba i ze vzpomínek rozhlasových tvůrců či dalších pramenů vybírá a uvádí Tomáš Černý. Připomeneme si nedožité 75. narozeniny rozhlasového redaktora Bohumila Koláře a ve volné souvislosti s 50. výročím návratu Hanzelky a Zikmunda z jejich druhé cesty po světě si poslechneme jejich první rozhlasové vystoupení po pádu totality.
20:00 ČRo Vltava – Otakar Ostrčil: Honzovo království
Opera o třech dějstvích na libreto J. Mařánka podle námětu L. N. Tolstého. Osoby a obsazení: král (Jaroslav Veverka), princezna (Jaroslava Vymazalová), táta (Josef Celerin), Honza (Ivo Žídek), Ivan (Antonín Votava), Ondřej (Zdeněk Otava), Ivanova žena (Milada Jirásková), Ondřejova žena (Ludmila Hanzalíková), čert (Přemysl Kočí), žebrák (Zdeněk Jankovský), kurážné děvče (Miroslava Fidlerová) a další. Symfonický orchestr a Pěvecký sbor Československého rozhlasu, sbormistr Jiří Pinkas, řídí Václav Jiráček. Nahrávka z roku 1954. Připravil a uvádí Jan Králík.
22:00 ČRo Dvojka – Tereza Boučková: Mariáš ve třech
Dramatizovanou povídku pro rozhlas upravil Ivan Němec. V režii Lukáše Kopeckého účinkují Helena Čermáková, František Nedbal, Jan Beneš a Lucie Schneiderová. (ČRo Brno)
NEDĚLE 9. LISTOPADU
6:35 ČRo Vltava – Hippokratés: O vznešenosti lékařství
Z překladu Rudolfa Mertlíka připravil Václav Cibula. Účinkuje Josef Somr. Režie Jan Tůma. ** 8:05 ČRo Dvojka – Toulky českou minulostí**
U nás možná hůř, zato doma. 1011. schůzku nad knihou Petra Hory-Hořejše připravil Josef Veselý.
10:30 ČRo Vltava – Mika Waltari: Nesmrtelný Etrusk (10/10)
Průvodcem v časech perských válek, na pouti od Milétu přes řecké ostrovy do osad v dnešní Itálii, nám bude tajemný Etrusk, který se na konci života plného dobrodružství stal váženým mužem. Hostina bohů. Přeložila Marta Hellmuthová. Dramatizace Michal Lázňovský. Hudba Zdeněk Zdeněk. Dramaturg Hynek Pekárek. Režie Hana Kofránková. Osoby a obsazení: autor (Petr Kostka), Turms – vypravěč (Viktor Preiss), Turms (Lukáš Hlavica), Lukumo starší (Josef Somr), Lukumo mladší (Otakar Brousek ml.), anděl (Klára Sedláčková-Oltová), Voltumna, bůh (Michal Pavlata), Turan, bohyně (Simona Postlerová), Mismé (Magdaléna Borová), Lars Arnth (Petr Macháček), kněz (Radim Vašinka) a další. Natočeno v roce 2014.
11:30 ČRo Vltava – Fonogramy
Návraty po stopách zvuku. Absolutní individualista aneb Pavel Landovský hovoří v květnu 1990 o sobě a o době. Připravil a uvádí Tomáš Černý.
13:05 ČRo Dvojka – Petr Kolečko: Vepřík Rudolf
Hudba Jiří Strohner. Dramaturgie Václava Ledvinková. Režie Vladimír Gromov. Účinkují: Josef Dvořák, Ladislav Županič, Jaroslava Obermaierová, Lucie Polišenská, Michal Novotný, Michal Pavlata, Veronika Gajerová, Jaroslav Plesl, Barbora Poláková, Jiří Klem, Jakub Gryc, Jan Tyl, Zdeněk Charvát, Klára Halašková, Vojta Lavička, Lilly Spieglová, Petr Šplíchal, Tomáš Pergl, Karolina Perglová, Jiří Litoš a Kristýna Reichová. Natočeno v roce 2010.
16:00 ČRo Vltava – Tak špatná pravda a tak krásná řeč
Verše Františka Halase a Jana Skácela v souzvuku s hudbou T. Rileyho, L. Einaidiho, G. Bryaryho a S. Reicha. Rozhlasová úprava Ludvík Němec, režie Radim Nejedlý. K 65. výročí úmrtí F. Halase a 25. výročí úmrtí J. Skácela. Připravilo Brno.
16:05 ČRo Dvojka – Hvězdný prach
Z rozhlasových nahrávek sfoukává Jaromír Hanzlík. Tentokrát s Ivanem Trojanem.
20:00 ČRo Dvojka – Titus Maccius Plautus: Obchodník
Úprava méně známé hry největšího římského komediografa. Přeložila Helena Kurzová a Jiří Pavel Klier. Rozhlasová úprava Jiří Pavel Klier. Hudba Josef Pech. Dramaturg Josef Hlavnička. Režie Alena Adamcová. Účinkují: Josef Kemr, Zdeněk Řehoř, Petr Štěpánek, Ladislav Mrkvička, Jana Preissová, Jana Dítětová, Ludmila Roubíková, Bořivoj Navrátil, Ivo Gübel, Radislav Nikodém a Zdeněk Ornest. Natočeno v roce 1982.
22:00 ČRo Dvojka – Daniela Brůhová: Odcházení a návraty, neobyčejný příběh vily Čerych
Pozveme vás do architektonického klenotu v České Skalici, který je spjatý s rodinou Čerychů. Její pohnutý osud vypráví příběh dějinných zvratů, kterými prošla naše společnost v posledních 80 letech. Z reprezentační prvorepublikové vily s krásnou zahradou a rozáriem se během socialismu stala sídlem zubařů a ve značně zuboženém stavu se v restituci vrátila potomkům původních majitelů. Jedním z nich byl Ladislav Čerych. Vilu vrací do původní podoby, k natáčení svého filmu Odcházení si ji vybral Václav Havel. Příběh sociologa Ladislava Čerycha pak dokumentuje neklidné dvacáté století.