Strana 114 - rozhlasová tvorba
Kategorie: rozhlasová tvorba
Tipy k poslechu rádia – 15. březen, Chameleon, Macbeth a Rusalka
Připomeneme si 15. březen 1939. S rozhlasovou verzí někdejší inscenace brněnského divadla Husa na Provázku Chameleon se ale vypravíme až do časů Napoleonových. A ještě hlouběji do historie (i když asi ne té skutečné) nás zavede Shakespearův Macbeth. Metropolitní opera v New Yorku dává Dvořákovu Rusalku a orchestr přitom řídí Jiří Bělohlávek. To je dobrý důvod, proč vysílat rozhlasový přenos a proč poslouchat rádio.
Tipy k poslechu rádia – Marco Polo, Ludvík Kundera, Adolf Stalin a Vojcek
Tentokrát se vypravíme na dobrodružnou výpravu s Marco Polem ve 14dílné četbě na pokračování. Poslechneme si rozhlasovou hru Ludvíka Kundery z roku 1966 Večer všech dnů a také další rozhlasovou hru, tentokrát od Jethro Spencera McIntoshe o přátelství dvou socialistů s názvem Adolf Stalin. Ludvík Kundera je také překladatelem hry Vojcek Georga Büchnera, jejíž rozhlasovou verzi uslyšíme v sobotu odpoledne. A nezapomeneme ani na hudbu. Tentokrát si poslechneme skladby Antonína Dvořáka a Modesta Petroviče Musorgského, ale také skupinu Buty.
Tipy k poslechu rádia – premiéry rozhlasových her, hudba, bible
Tentokrát nás čekají hned tři premiéry rozhlasových her. Dopřejeme si hudbu vážnou i populární, ale nezapomeneme, že ve středu začíná doba postní. Začteme se proto do bible, poslechneme si poselství papeže a dozvíme se něco o Jednotě bratrské. Antonín Přidal nám pak ještě v repríze jednoho z dílů svého úspěšného pořadu Potulky knihami a časem nabídne téma Tentokrát s jazykem na stole. A tentokrát se podíváme i na televizi. Ovšemže v rádiu a kriticky.
Hvížďala, Shakespeare, Cervantes, Elán a Bible kralická
Tentokrát nás čekají rozhlasové adaptace klasických předloh Williama Shakespeara a Miguela de Cervantese y Saavedry. Budeme se zabývat hospodářskou krizí, ale taky poslouchat hudbu, například skupiny Elán. A začneme se podrobně zabývat Biblí kralickou.
Tipy k poslechu rádia – Darwin, The Cure, Mendelssohn, Chesterton, Goethe, Čajkovskij, Machiavelli, Maupassant
Tentokrát si připomeneme 200. výročí narození Charlese Darwina a ještě se vrátíme k hudbě Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Trochu jiný hudební žánr představuje kapela The Cure. Nedávno jsme poslouchali dramatizaci Evžena Oněgina. Tentokrát nás čeká stejnojmenná opera od Petra Iljiče Čajkovského. V neděli také začne další rozhlasový seriál.
Tipy k poslechu rádia – Mendelssohn, Hurník, Peroutka, Moliere
Ještě zůstaneme u Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, protože si v úterý připomeneme 200. výročí jeho narození. Jiný skladatel – Ilja Hurník je autorem mnoha rozhlasových her. Jednu z nich si na stanici Praha poslechneme v neděli. Pardubické studio Českého rozhlasu připravilo pro stanici Praha desetidílnou četbu na pokračování ze vzpomínek Slávky Peroutkové na manžela Ferdinanda Peroutku. Začíná už v pondělí večer. Z rozhlasové tvorby si dopřejeme adaptaci klasické komedie od Moliera Zdravý nemocný, dramatizaci textu Vladislava Vančury Hrdelní pře, ale také původní text Magdaleny Frydrychové Na věky.
Tipy k poslechu rádia – Mendelssohn, Havelka, Hašek, Dvořák, Suk
Tentokrát se setkáme s hudbou Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, protože se blíží 200. výročí jeho narození. Vrátíme se k Josefu Sukovi a poslechneme si Biblické písně Antonína Dvořáka. Za operou Carla Maria von Webera Čarostřelec se vydáme do Ženevy. Nezapomeneme ani na poezii. Každý všední den od pondělí do pátku nás se svými Poetickými zálety bude seznamovat režisér Jiří Havelka. Na programu je také jedna původní rozhlasová hra a původní rozhlasová pohádka a také několik rozhlasových adaptací klasických literárních a dramatických předloh. A vydáme se také po stopách Jaroslava Haška a dalších spisovatelů z Vysočiny.