film
Happy Happy – slušný debut bez oscarových ambicí
Naladěni právě uplynulým festivalem Dny severu a panujícím chladným počasím, mohou se nyní čeští diváci vypravit do kina na norskou komedii Happy Happy. Celovečerní debut režisérky Anne Sewitsky, která za něj byla letos oceněna v Sundance, bude reprezentovat Norsko na příštích Oscarech a je přirovnáván k jinému norskému (a velmi povedenému) snímku Kurz negativního myšlení. Otázkou však zůstává, zda si všechny tyto pocty vůbec zaslouží…
Johnny English se vrací a míří do důchodu
Špionážní filmy o tajných agentech jsou ať už v knižních, nebo filmových podobách většinou tak neuvěřitelné, že málem donutí pochybovat o jejich serióznosti. Před osmi lety si tvůrčí tým kolem Rowana Atkinsona a bondovských scenáristů dovolil vyzobnout ty nejextrémnější a nejabsurdnější nápady, aby zplodil perfektní opak neomylných agentů typu Jamese Bonda. Johnny English se zrodil a nyní se vydává do kin znovu páchat neplechu ve jménu Jejího Veličenstva.
Elitní zabijáci: další zaměnitelné řemeslo
Jasan Statham se v posledních letech stal jednou z největších akčních hvězd současnosti. Ve filmu Expendables mezi důchodcovskou smetánkou testosteronových bijáků tento drsný Angličan (jakožto nejmladší člen týmu) dokonce neoficiálně přebíral korunu a žezlo od guru žánru Sylvestra Stalloneho. Je-li ovšem Statham opravdovým králem akčních snímků, pak bližší pohled na jeho nynější filmografii ukazuje, v jakém nelichotivém stavu se tento typ zábavy momentálně nachází. Novinka Elitní zabijáci toto nepříjemné tvrzení rozhodně jen tak vyvrátit nedokáže.
Dream House – sen se mění v noční můru
Jim Sheridan se nás rozhodl trochu postrašit. Nemusíte se ale bát žádných bubáků, vraždících maniaků nebo ostrých předmětů, které by kvůli kapce krve šly světa kraj. Na základě scénáře Davida Loucky zfilmoval příběh, kde jde víc o to, co se děje v naší hlavě, než co dělá okolí. Připravte se na falešné představy i hrůznou pravdu skrytou v nitru mysli.
Bez dechu si nese prokletí ságy Stmívání
Název filmu v českém překladu je bez chuti a nedává ani za mák tušit, co se to na nás chystá. Jedinou jistotou je tvář Taylora Lautnera na plakátu. Jeho účast na projektu je kardinální a zodpovídá první otázku návštěvníka kina: Je tenhle film pro mě? Je-li vám méně než šestnáct, znáte toho mladíka určitě a bez jakýchkoli dalších informací víte, že lepší film v kinech dlouho nebude. Tedy aspoň do listopadu a premiéry první části čtvrtého dílu Stmívání.
Kamarád taky rád je nakonec konvenčnějším filmem, než za jaký se vydává
Snímek Kamarád taky rád patří mezi pětici letošních komerčně úspěšných komedií s ratingovým označením R. To pro americké teenagery znamená, že pokud je jim méně než 17 let, smějí na takto ocejchovaný film pouze v doprovodu dospělé osoby. Většině letošních R-kových hitů (Hlavně nezávazně, Pařba v Bangkoku, Šéfové na zabití a Zkažená úča) byla tato přístupnost udělena hlavně z důvodu sprosté mluvy a sexuální tematiky. Výjimkou není ani Kamarád taky rád, který vypráví o natolik ošemetném tématu, že by v mravně prudérních USA sotva dovolili, aby jej mohli volně navštěvovat nižší věkové kategorie.
Brněnská šestnáctka si k 52. narozeninám nadělila novou image
4. 10. 2011 v půl desáté ráno byla v centru Brna zahájena tajemná reklamní kampaň, která po celém Brně a okolí zvala na výprodej kraťasů. Spolu s plakáty tuto akci propagovala i speciálně zřízená internetová stránka, na kterou se postupně přihlásilo více než 1 500 lidí. Slavnostní odhalení skutečného smyslu poutačů OMFG! KRAŤASY! probíhalo v duchu demonstrace, na níž se všichni společně přihlásili k lásce ke kraťasům. Kdo čekal levný textil, byl zklamán. V rámci propagačního happeningu totiž byly nabízeny krátkometrážní snímky z celého světa, které budou k vidění již brzy v rámci festivalu Brněnská šestnáctka. Kontroverzní propagační strategie však byla hlavně prvním krokem k oslovení širší veřejnosti.