6. Batalion (The Great Raid)
Pět dní trvala nejodvážnější záchranná akce Američanů ve 2. světové válce na Filipínách v roce 1945. Akce o to obdivuhodnější, že 6. elitní prapor rangerů byl vycvičen pod vedením podplukovníka Henryho Mucciho (Benjamin Bratt) z neotesaných rekrutů bez vojenských i válečných zkušeností. Přesto dokázali nemožné v boji proti mnohonásobné japonské přesile a osvobodili 518 amerických vojáků, jimž hrozila likvidace, ze zajateckého tábora Cabanatuan.
Děj filmu natočeného podle skutečných událostí se odehrává paralelně ve třech rovinách: život v zajateckém táboře, filipínský odboj a samotná záchranná akce, které spojoval jediný cíl – přežití a záchrana amerických zajatců. V táboře vojáci trpěli hladem, nemocemi a šikanováním, protože Japonci je považovali za zbabělce a podle toho s nimi zacházeli.
Filipínského odboje se neúčastnili jen partyzáni pomáhající při záchranné akci Američanům, ale také lidé, kteří riskovali své životy sháněním a pašováním léků pro zajatce. V čele odboje organizujícího pomoc americkým zajatcům stála zdravotní sestra Margaret (Connie Nielsen). Svou nebezpečnou roli si vybrala dobrovolně z lásky k zajatci majoru Gibsonovi (Joseph Fiennes). Téma jejich nenaplněné lásky přidalo ději na dramatičnosti. V průběhu samotné záchranné akce musel 6. elitní prapor rangerů projít nepozorovaně 30 mil nepřátelským územím a poslední dvě míle, které tvořila přehledná rovina, překonat v noci plížením, aby mohl nečekaně zaútočit na zajatecký tábor a pak rychle přepravit osvobozené vojáky do bezpečí.
Všechny tři roviny příběhu nabízí samy o sobě dost intenzivní téma, které by i z dokumentárního snímku učinilo strhující podívanou bez oddechové času. A tak zůstává záhadou, jak dokázali režisér John Dahl a scenáristé Doug Miro a Carlo Bernard samostrhující reálnou výzvu rozmělnit do uondaného děje, rozleptávajícího spád i dramatičnost příběhu do šedivé nudnosti. Svou šedivou roli sehrálo i herecké obsazení. Kromě podplukovníka Mucciho (Benjamin Bratt) a Margaret (Connie Nielsen) podávaly nevýrazné, snadno zaměnitelné tváře nevýrazné herecké výkony. Zvláště pak herci Joseph Fiennes (major Gibson) a James Franco (kapitán Robert Prince, velitel záchranné akce a vypravěč příběhu) nedokázali vdechnout svým postavám autentickou tvář lidí ocitajících se ve vypjaté životní situaci.
Nabízí se srovnání s filmem na podobné téma o životě amerických vojáků v německém zajateckém táboře Hartova válka (2002), natočeného podle románu Johna Katzenbacha. Zde strhující dějový vodopád a bravurně gradující napětí bez nudných mezičasů, které by vytáčely divákovu trpělivost, nedaly nudě ani šedi vůbec žádnou šanci. Skvělý scénář naplnili famózními hereckými výkony hlavní představitelé Bruce Willis a Colin Farrell. Dokonalá filmová souhra scénáře, režie a hereckých výkonů tak zanechala v divákovi svůj nezapomenutelný otisk. Srovnání s Hartovou válkou svědčí o tom, že i reálné téma znamenající pro film jasnou výhru se může stát v rukou některých filmařů hořkou prohrou pro diváka.
Vyšlo na DVD a VHS
USA 2005
Žánr: válečný
Režie: John Dahl
Scénář: Doug Miro, Carlo Bernard
Hrají: Benjamin Bratt, James Franco, Robert Mammone, Max Martini, Connie Nielsen a další
Ditribuce: HC
Podrobné informace na www.csfd.cz
Zdroj Foto: 2005 Miramax Film.corp